>
مجله مهر مقالات راهکارهایی عملی برای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز

راهکارهایی عملی برای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز

  • 11 اردیبهشت 1401
  • 0 دیدگاه
  • 58 بازدید

در دنیای امروز اینترنت به جزء جدایی ناپذیر زندگی مردم تبدیل شده است و اکنون یکی از بخش های اصلی هزینه های ماهیانه آن ها را به خود اختصاص می دهد. با بالا رفتن هزینه بسته ها و البته حذف گزینه های به صرفه اپراتورها، بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن راه حلی برای کاهش مصرف بسته های خود هستند. سیستم عامل ویندوز در پس زمینه خود برنامه های زیادی دارد که حجم بسته شما را بدون اینکه بدانید مصرف می کنند. به همین دلیل مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز به یکی از دغدغه های مهم کاربران تبدیل شده است.روش های زیادی برای این کار وجود دارند که یاد...

5 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

در دنیای امروز اینترنت به جزء جدایی ناپذیر زندگی مردم تبدیل شده است و اکنون یکی از بخش های اصلی هزینه های ماهیانه آن ها را به خود اختصاص می دهد. با بالا رفتن هزینه بسته ها و البته حذف گزینه های به صرفه اپراتورها، بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن راه حلی برای کاهش مصرف بسته های خود هستند. سیستم عامل ویندوز در پس زمینه خود برنامه های زیادی دارد که حجم بسته شما را بدون اینکه بدانید مصرف می کنند. به همین دلیل مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز به یکی از دغدغه های مهم کاربران تبدیل شده است.
روش های زیادی برای این کار وجود دارند که یادگیری آن ها باعث کاهش چشمگیر میزان مصرف بسته ها اینترنتی شما می شود و هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. با توجه به اهمیت این مسئله، در این مقاله از سایت بازرگانی مهر سرمستان تصمیم گرفته ایم راهکارهایی عملی و کاربردی برای این موضوع بیان کنیم.

چگونگی مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز

باید بدانید که حجم استفاده از اینترنت در ویندوز به مراتب بیشتر از گوشی ها و دستگاه های دیگر است؛ این موضوع به دلیل وجود برنامه های اضافه و آپدیت های مرتب سیستم عامل است که در پس زمینه حجم بسته شما را مصرف می کنند. اکنون شما با یادگیری چند مهارت ساده می توانید میزان حجم مصرفی در ویندوز را کاهش دهید؛ با ما همراه باشید.

1- استفاده از نرم افزارهای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز

اولین راهکاری که ما به شما پیشنهاد می دهیم این است که برای کاهش مصرف اینترنت ویندوز خود، یک نرم افزار مدیریت میزان مصرف را بر روی آن نصب کنید. این نوع برنامه ها می توانند میزان مصرف دیتای هر برنامه را به طور کامل به شما نشان دهند و به شما کمک می کنند تا برنامه های پر مصرف خود را شناسایی کنید و در صورتی که نیازی به آن ها ندارید، غیر فعالشان کنید.
لازم به ذکر است که شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های مدیریتی و استفاده صحیح تر از آن ها به گارانتی لپ تاپ و سیستم خود مراجعه کنید تا آن ها تمام نکات مورد نیاز برای استفاده از این نوع برنامه ها، نحوه نصب آن ها بر روی دستگاه تان و روش های مدیریت را به شما آموزش دهند.

2- بررسی مداوم حجم باقی مانده اینترنت

روش دوم، نصب برنامه هایی است که می توانند میزان حجم اینترنت باقی مانده را به شما نشان دهند. این کار باعث می شود تا شما از باقی مانده حجم بسته مطلع شوید و آن را به درستی مدیریت کنید. به علاوه این برنامه ها قبل از اتمام حجم بسته به شما هشدار می دهند و می توانید برای خرید بسته جدید اقدام کنید.
توجه داشته باشید که مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز تنها مربوط به اطلاع از مقدار مصرفی برنامه های مختلف نیست؛ بلکه به اطلاع از باقی مانده بسته هم مربوط می شود. زیرا زمانی که شما اطلاع درستی از حجم باقی مانده خود نداشته باشید ممکن است حجم آن به پایان برسد و از آن پس مصرف شما با نرخ آزاد محاسبه شود که خود این موضوع هزینه های شما را به شدت افزایش می دهد. برخی از برنامه هایی که می توانید برای مشاهده حجم بسته باقی مانده در ویندوز خود نصب کنید شامل Free Meter ،NetWorx ،BitMeter OS ،GlassWire و… هستند.

3- محدود کردن اینترنت مصرفی

یک روش دیگر برای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز که بیشتر برای ویندوز 11 کار برد دارد محدود کردن حجم مصرفی سیستم عامل و برنامه های وابسته به آن است. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

  • به تنظیمات سیستم خود رفته و از سمت چپ پنل روبروی تان گزینه Network& internet را پیدا کنید.
  • روی عبارت Advanced network setting کلیک کنید.
  • از قسمت More settings گزینه Data usage را انتخاب کنید.
  • در گوشه بالا سمت راست صفحه باز شده، کلمه Enter limit را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
  • اکنون یک لیست را مشاهده خواهید کرد که می توانید میزان حجم اینترنت مصرفی مورد نظرتان را برای محدود شدن داخل باکس Data limit بنویسید و بعد گزینه save را بزنید.

بعد از انجام این عملیات، درصدی که شما در هر ماه مصرف می کنید بر روی صفحه سیستم تان ظاهر می شود و شما می توانید با اطلاع از حجم بسته اینترنت تان آن را مدیریت کنید.
علاوه بر این ها برای کاهش مصرف در ویندوز 11 می توانید پس از انجام عملیات بالا چراغی که در کنار گزینه Metered connection قرار دارد را فعال کنید تا میزان مصرف دیتای ویندوز شما کاهش یابد.

4- محدود کردن دسترسی برخی برنامه ها به اینترنت

یک راهکار ساده برای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز 7 و 8 این است که به قسمت کنترل پنل سیستم تان مراجعه کرده و روی گزینه Security Center کلیک کنید.
سپس گزینه Windows را انتخاب کرده و روی سر برگ Exceptions کلیک کنید.
با وارد شدن به این سر برگ می توانید استفاده از اینترنت را برای برنامه هایی که به آن ها نیازی ندارید مسدود و لغو کنید و در آخر روی گزینه ok کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شوند.

5- استفاده از برنامه glasswire

یکی از روش های پر کاربرد و آسان دیگر برای کنترل و مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز، نصب و اجرای برنامه glasswire است. با استفاده از این برنامه میتوانید مطلع شوید که در چه تاریخ و زمانی و به چه علتی مصرف شما افزایش یافته است تا بتوانید آن را مدیریت کنید. پیشنهاد ما به شما این است که این برنامه را از سایت رسمی خود دانلود کرده و تمام راهنمایی های آن را با دقت مطالعه کنید تا روش استفاده صحیح از آن را بدانید.

6- جلوگیری از آپدیت خودکار برنامه ها

کارشناسان معتقدند که ویندوز 10 نسبت به سایر نسخه های این سیستم عامل، اینترنت بیشتری را مصرف می کند؛ زیرا در هنگام اتصال به وای فای به طور خودکار برنامه ها را آپدیت می کند. برای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز 10 بهتر است ابتدا برنامه network را دانلود و نصب کنید تا از برنامه هایی که نیاز به آپدیت دارند مطلع شوید.
سپس نرم افزارهایی که از آن ها استفاده نمی کنید را داخل فایروال قرار دهید تا بتوانید میزان مصرف اینترنت ویندوز خود را کاهش دهید. البته لازم به ذکر است که همه برنامه ها را نمی توان درون فایروال قرار داد زیرا به کلی باعث قطع اتصال ویندوز به شبکه جهانی وب می شوند.
برای کاهش مصرف اینترنت برخی از برنامه های پر مصرف مانند Host Process for Windows Services که درون فایروال قرار نمی گیرند، می توانید به قسمت تنظیمات شبکه مراجعه کرده و گزینه metered network را فعال کنید.

جمع بندی

همان طور که می دانید امروزه اکثر مردم از اینترنت استفاده می کنند و همین امر نیز باعث افزایش هزینه های آن ها می شود. ما در این مقاله سعی کردیم چند راه حل و پیشنهاد ساده و کاربردی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز را به سادگی انجام دهید. زیرا نداشتن آگاهی و مدیریت در این زمینه باعث می شود تا حجم زیادی از بسته شما توسط ویندوز سیستم تان هدر رود. سعی کنید مراحلی که در مطالب بالا گفته شد را به طور کامل مطالعه کرده و انجام دهید تا بتوانید این امر را به خوبی مدیریت کنید. معمولا بهترین روش برای مدیریت میزان مصرف بسته در ویندوز، این است که شما از حجم بسته خود مطلع شوید. همچنین یکی دیگر از این روش ها آگاهی از برنامه های پر مصرف و غیر فعال کردن آن هاست.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی