>
مجله مهر مقالات چگونه میتوان کارت حافظه اصل را از تقلبی تشخیص داد؟

چگونه میتوان کارت حافظه اصل را از تقلبی تشخیص داد؟

  • 24 خرداد 1401
  • 0 دیدگاه
  • 48 بازدید

بعضی از دستگاه ها، از حافظه ذخیره سازی کم حجمی برخوردارند و میزان حافظه داخلی آن ها نمی تواند همه برنامه ها، فیلم ها و فایل های شما را تقبل کند. همچنین وقتی که فضای داخلی دستگاه شما کم باشد و برنامه های زیادی بر روی آن نصب کنید، حرکت سیستم بسیار کند و آزاردهنده خواهد شد. در این موارد بسیاری از متخصصان بهترین راه حل را استفاده از کارت حافظه می دانند. اما در این بین ممکن است مشکلاتی در خرید کارت حافظه برای شما پیش بیاید. بنابراین شما قبل از انجام هرکاری باید اطلاعات کافی و لازم در این زمینه را داشته باشید. در نتیجه ما امروز تصمیم دار...

6 دقیقه مطالعه
3.5 رای ثبت شده است

بعضی از دستگاه ها، از حافظه ذخیره سازی کم حجمی برخوردارند و میزان حافظه داخلی آن ها نمی تواند همه برنامه ها، فیلم ها و فایل های شما را تقبل کند. همچنین وقتی که فضای داخلی دستگاه شما کم باشد و برنامه های زیادی بر روی آن نصب کنید، حرکت سیستم بسیار کند و آزاردهنده خواهد شد. در این موارد بسیاری از متخصصان بهترین راه حل را استفاده از کارت حافظه می دانند. اما در این بین ممکن است مشکلاتی در خرید کارت حافظه برای شما پیش بیاید. بنابراین شما قبل از انجام هرکاری باید اطلاعات کافی و لازم در این زمینه را داشته باشید. در نتیجه ما امروز تصمیم داریم این مقاله از مهر سرمستان را به موضوع نحوه تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی اختصاص دهیم تا شما با مطالعه این مطالب بتوانید خریدی مطمئن داشته باشید.

تفاوت های کارت حافظه اصل و تقلبی

ابتدا بهتر است به سراغ تفاوت های کارت حافظه اصل از تقلبی برویم و ببینیم که چه اختلافاتی با یکدیگر دارند. بعضی از نشانه های یک کارت حافظه تقلبی عبارتند از:

1- در اکثر مواقع هنگامی که شما کارت حافظه را خریداری کرده و می خواهید آن را تست کنید متوجه می شوید که اصلا کار نمی کند و به عبارتی بالا نمی آید.
2- ممکن است کارت حافظه فقط یک بار به دستگاه شما متصل شود و در نوبت های بعدی دیگر کارایی نداشته باشد.
3- ممکن است هنگامی که آن را به سیستم خود متصل می کنید متوجه شوید که حجم آن کمتر از چیزی است که بر روی آن حک شده و یا این که سرعت عملکرد آن بسیار پایین تر از چیزی است که بر روی آن نوشته شده است.

در این مواقع و با رو به رو شدن با چنین مشکلاتی باید بدانید که کارت حافظه ای که خریداری کرده اید تقلبی است و هیچ کدام از مشخصات آن با چیزهایی که بر روی جعبه آن حک شده مطابقت ندارند.

نشانه های اصل نبودن کارت حافظه

یکی از راه های ‌نحوه تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی توجه به بعضی از نشانه ها در زمان استفاده از آن است. در این صورت شما می توانید تا قبل از تمام شدن مدت گارانتی، به نمایندگی فروش یا مرکز گارانتی لپ تاپ یا کامپیوتر مراجعه کرده و محصول خریداری شده را تعویض کرده یا پس بدهید. بعضی از این نشانه ها عبارتند از:

پایین بودن سرعت عملکرد خواندن و نوشتن

یکی از شایعترین مشکلاتی که هنگام استفاده از کارت حافظه تقلبی با آن روبرو خواهیم شد، پایین بودن سرعت خواندن و نوشتن است. یعنی زمانی که شما این کارت حافظه را به لپ تاپ یا کامپیوتر خود متصل می کنید زمان زیادی طول می کشد تا دستگاه شما آن را بخواند. در صورتی که کارت حافظه های اصل در کمترین زمان ممکن توسط دستگاه شناسایی شده و در چند ثانیه خوانده خواهند شد. پس اگر زمان زیادی طول کشید تا کارت حافظه توسط دستگاهتان فراخوانی شود یعنی مموری شما فیک و تقلبی است.

پایین بودن ظرفیت حافظه

یکی دیگر از راه های نحوه تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی مغایرت داشتن ظرفیت واقعی حافظه با چیزی است که بر روی آن حک شده است. به عنوان مثال بر روی کارت حافظه ظرفیت 128 گیگابایت حک شده است اما هنگام اتصال به دستگاه متوجه می شوید که ظرفیت واقعی آن بسیار کمتر از این میزان است و خیلی سریع پر می شود. البته لازم به ذکر است که در کارت حافظه های اصلی نیز مقدار فضای ذخیره سازی در عمل، قدری کمتر از چیزی است که بر روی آن درج شده اما این تفاوت بسیار ناچیز و کم است.

آسیب زدن کارت حافظه فیک به سخت افزار سیستم

در برخی مواقع ممکن است هنگام استفاده از کارت حافظه تقلبی قسمت سخت افزاری سیستم و دستگاه شما دچار آسیب و مشکل شود. البته این موضوع به صورت آنی اتفاق نمی‌افتد. مثلا اگر متوجه فیک بودن مموری خود شوید اما باز هم آن را به رایانه یا سیستم ماشین خود متصل کنید، احتمالا در طی چند ماه شاهد از بین رفتن دستگاه و ضعیف کار کردن آن خواهید بود.

نحوه تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی در زمان خرید

حال که می دانید کارت حافظه تقلبی چه مشکلاتی را برای شما به وجود می آورد وقت آن رسیده است تا با نحوه تشخیص اصل از تقلبی آن آشنا شوید تا هنگام خرید، این اطلاعات را در نظر داشته باشید. واضح است که قبل از پرداخت وجه به هیچ عنوان فروشنده اجازه باز کردن و بیرون آوردن کارت حافظه از جعبه را به شما نمی دهد. پس چگونه می‌توانید از اصل بودن آن قبل از نصب بر روی دستگاه اطمینان حاصل کنید؟ برای این کار ترفندهایی وجود دارد که از قرار زیر هستند:

1- داشتن گارانتی اصالت و امکان تعویض

اگر یک محصول گارانتی اصالت و امکان تعویض داشته باشد می توانید تقریبا مطمئن شوید که اصل است. زیرا سازنده آن از کیفیت محصول خود اطمینان داشته و در همین راستا به شما ضمانت معتبر ارائه داده است.

2- نحوه بسته بندی کارت حافظه

برای تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی در ابتدای امر لازم است که به بسته بندی آن توجه کنید و به دنبال نشانه های زیر در آن باشید:

  • بسته بندی باید کاملا پلمپ باشد.
  • حروف و رنگ بسته بندی محصول باید کیفیت بالایی داشته باشند. زیرا در بسته بندی کارت حافظه های فیک از رنگ های متفاوت تری نسبت به نمونه اصلی استفاده می شود و حروف چاپ شده بر روی جعبه آن ها کیفیت بالایی ندارند.
  • اطلاعات درج شده در پشت جعبه باید به صورت کامل و درست درج شده باشند. در غیر این صورت کارت حافظه تقلبی و فیک است.

3- کیفیت چاپ و رنگ روی کارت حافظه

یکی دیگر از راه ها، بررسی نوشته های روی جعبه محصول است. شما ابتدا باید رنگ کارت حافظه را به خوبی بررسی کنید و مطمئن شوید که رنگ های روی آن درست مشابه محصول اصلی باشند. برای این کار نیز بهتر است شما قبل از رفتن به نمایندگی برای خرید، از طریق سایت محصول اصلی مدنظرتان را مشاهده کنید و اطلاعاتی در مورد آن به دست آورید.
همچنین باید به نوشته های روی کارت حافظه دقت کنید که کیفیت بالایی داشته باشند و بی رنگ نباشند. برای این کار هم باید پشت جعبه کارت حافظه را مشاهده کنید و ببینید که آیا اطلاعات آن به صورت خوانا و مشخص چاپ شده اند یا خیر؟

4- قیمت محصول

نکته ای که اکثر شما می دانید این است که قاعدتا یک کارت حافظه اصل و باکیفیت قیمت بالایی دارد. بنابراین شما باید قبل از خرید اطلاعات لازم را در مورد قیمت محصولی که می خواهید خریداری کنید به دست آورید. در صورتی که قیمت پیشنهادی فروشنده از معمول بازار کمتر بود، باید به اصل نبودن این محصول شک کنید.

5- بررسی اطلاعات و مشخصات فنی مموری

یکی دیگر از راه های تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی بررسی مشخصات فنی آن است. در این مورد هم باید قبل از خرید اطلاعات کافی را درباره محصول به دست آورید تا بتوانید با آگاهی بیشتری خرید کنید. برای مثال حداکثر فضای ذخیره سازی کارت حافظه های Micro SDHC تا 32 گیگابایت است و اگر فروشنده حجم بالاتری را به شما پیشنهاد داد شما سریع متوجه می شوید که آن محصول فیک و تقلبی است.

6- برند و مدل کارت حافظه

می دانید که هر برندی لوگوی مخصوص خود را دارد. در برخی مواقع فروشنده های سودجو برای فروش محصولات فیک خود از لوگو و نام برندهای معتبر و اصل برای محصولات استفاده می کنند. اما نکته قابل توجه اینجاست که لوگوی درج شده بر روی محصولات فیک از نظر فونت و سایز کاملا با محصول اصلی متفاوت است.
سعی کنید هیچ گاه کارت حافظه ای را که برند نامعتبری دارد خریداری نکنید؛ زیرا برخی از برندها اصلا وجود خارجی نداشته و فروشنده ها برای این که محصولات فیک خود را به فروش برسانند یک نام را به عنوان برند برای این محصولات خود انتخاب می کنند. برای این که از معتبر بودن برند کارت حافظه مطمئن شوید حتما از یک فروشگاه معتبر خرید کنید.

7- ظرفیت بسیار بالا و نامعقول کارت حافظه

نکته مهم دیگری که باید برای تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی به آن توجه کنید این است که تاکنون هیچ شرکت و برند معتبری، کارت حافظه ای با حجم بیشتر از یک ترابایت را تولید نکرده است. پس اگر فروشنده کارت حافظه ای با حجمی بیش از این مقدار به شما پیشنهاد داد مطمئن باشید که محصولات آن کاملا تقلبی هستند.

8- بررسی بارکد کارت حافظه از طریق سایت اصلی برند مربوطه،

یکی دیگر از این روش ها بررسی بارکد و شماره سریال محصول از طریق سایت اصلی برند آن است. برای این کار بهتر است هم شماره سریال موجود بر روی جعبه و هم بارکد درج شده بر روی خود محصول را در سایت اصلی برند آن سرچ کنید. زیرا در برخی مواقع ممکن است شماره سریال روی جعبه مطابقت داشته باشد اما بارکدی که بر روی خود کارت حافظه درج شده است در سایت ثبت نشده باشد.

سخن پایانی

باید بگوییم که تشخیص کارت حافظه اصل از تقلبی کار چندان سختی نیست فقط کافی است شما قبل از رفتن به خرید، اطلاعاتی را درباره انواع کارت حافظه به دست آورید. ما در این مقاله روش هایی را برای شناخت کارت حافطه اصل به شما آموزش دادیم تا با مطالعه این مطالب بتوانید به راحتی مموری فیک و تقلبی را شناسایی کنید. البته لازم به ذکر است که بهتر است قبل از خرید کارت حافظه درباره برندی که می خواهید خریداری کنید اطلاعات کافی را کسب کنید تا هنگام خرید فروشنده های سودجو نتوانند محصولات تقلبی خود را در قالب یک برند معتبر به شما بفروشند.

3.5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

2 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی