>
مجله مهر مقالات مهم ترین نشانه های هک شدن موبایل چیست؟

مهم ترین نشانه های هک شدن موبایل چیست؟

  • 30 شهریور 1401
  • 0 دیدگاه
  • 90 بازدید

با پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای تلفن همراه نيز به روز شده و با آپدیت های جدید پیش می روند. به همان اندازه که پیشرفت تکنولوژی در استفاده از امکانات دست شما را باز می گذارد، مسئولیت هایی نيز بر دوشتان قرار می دهد. این مسئولیت هنگام برقراری امنیت برای محافظت از اطلاعات گوشی موبایل متوجه شما است. هک شدن موبایل مسئله ای رایج است که به سرعت و در کسری از ثانیه انجام می شود. بنابراین شما باید بدانید چه زمانی گوشی موبایلتان هک شده و باید برای جلوگیری از این مشکل چه کاری را انجام دهید. مهر سرمستان در این مقاله نشانه های هک شدن موبایل و دیگر ...

4 دقیقه مطالعه
0 رای ثبت شده است

با پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای تلفن همراه نيز به روز شده و با آپدیت های جدید پیش می روند. به همان اندازه که پیشرفت تکنولوژی در استفاده از امکانات دست شما را باز می گذارد، مسئولیت هایی نيز بر دوشتان قرار می دهد. این مسئولیت هنگام برقراری امنیت برای محافظت از اطلاعات گوشی موبایل متوجه شما است. هک شدن موبایل مسئله ای رایج است که به سرعت و در کسری از ثانیه انجام می شود. بنابراین شما باید بدانید چه زمانی گوشی موبایلتان هک شده و باید برای جلوگیری از این مشکل چه کاری را انجام دهید. مهر سرمستان در این مقاله نشانه های هک شدن موبایل و دیگر نکات مربوط به آن را برای شما بیان می کند.

نشانه های هک شدن موبایل کدام اند؟

در بیشتر مواقع و به ویژه هنگامی که شما اطلاعات شخصی یا خاصی را در گوشی موبایل خود دارید، هکرها قصد هک کردن گوشی شما را دارند. نشانه های هک شدن موبایل بسیار ساده و قابل فهم هستند؛ اما معمولا افراد از کنار آن ها به راحتی عبور می کنند. این نشانه ها عبارت اند از:

کندی عملکرد گوشی

اولین نشانه ای که هک شدن موبایل شما را ثابت می کند کند شدن عملکرد گوشی است. در این زمان حین کار با اپلیکیشن ها یا برنامه های دیگر گوشی، آن ها به یک باره دچار مشکل خواهند شد. هم چنین سایت ها در مدت زمان طولانی بارگذاری می شوند. کند شدن عملکرد گوشی و در نتیجه هک شدن، ممکن است شما را در ارسال و دریافت پیام یا خاموش و روشن کردن گوشی هم با مشکل مواجه کند. این کندی، به دلیل به دست گرفتن کنترل پهنای باند یا قدرت پردازش گوشی شما توسط بدافزارها اتفاق می افتد.

داغ شدن گوشی

بسیاری از افراد کارهای خود مانند بازی، فیلم دیدن و… را در گوشی موبایل انجام می دهند. در این زمان به دلیل کار کردن طولانی مدت، حس داغی در پشت گوشی احساس خواهید کرد. با این حال اگر مطمئن هستید که کاری با گوشی موبایل خود انجام نداده اید داغ شدن گوشی از نشانه های هک شدن موبایل به شمار می رود.

خالی کردن شارژ به صورت ناگهانی

باتری موبایل بسیار حساس است و معمولا افراد از نبود شارژ گله مند هستند. برنامه های پس زمینه با آسیب به باتری و مصرف داده گوشی، از عوامل خالی شدن مداوم باتری موبایل به شمار می روند. علاوه بر این عوامل، ممکن است باتری سالم باشد؛ اما به طور ناگهانی تمام شود. در این زمان باید نسبت به هک شدن موبایل خود شک کنید.

خارج شدن از شبکه

اگر گوشی موبایل شما حین برقراری ارتباط به طور غیر عادی و ناگهانی از دسترس خارج می شود یا همیشه آنتن دهی ضعیفی دارد به احتمال زیاد هک شده است.

پاپ آپ های عجیب

هنگامی که وارد یک سایت می شوید، به طور طبيعی یک صفحه برای شما به نمایش در می آید. اگر به جای یک صفحه، صفحات پشت سر هم و سریع به نمایش درآیند، به آن پاپ آپ گفته می شود. این صفحات جزء صفحات مزاحم هستند و بدون کلیک بر روی مطلبی از سوی شما باز می شوند. وجود عجیب و غریب این پاپ آپ ها بر روی دستگاه شما، از نشانه های هک شدن موبایل است. بنابراین بهتر است بیهوده بر روی تبلیغات سایت ها کلیک نکنید.

تغییر شکل سایت ها

گاهی اوقات هنگام سرچ سایت های همیشگی، با تغییرات بارزی مواجه می شوید. در این زمان ممکن است یک بدافزار بر روی گوشی بین شما و وب سایت ها مثل یک پروکسی یا سرور واسط عمل کند و باعث تغییر مسیر ترافیکتان به سایت های دیگر شود. با وجود چنین نشانه ای به احتمال زیاد موبایل شما هک شده است. مهر سرمستان پیشنهاد می کند درباره امن بودن یک سایت اطلاعات کافی را به دست آورید تا به حد زیادی از هک شدن گوشی شما جلوگیری شود.

وجود اپلیکیشن مخرب

برخی افراد به هر دلیلی اپلیکیشن های زیادی را بر روی گوشی خود نصب می کنند و به اصطلاح گوشی شلوغ پلوغی دارند. در این زمان شما همه اپلیکیشن ها را نمی شناسید. بنابراین کار برای ورود یک بدافزار به گوشی کار ساده ای است. اگر حین کار با گوشی اپلیکیشن متفاوتی را مشاهده کردید بدانید آن يکی از نشانه های هک شدن موبایل است.

مشکل در کار با اپلیکیشن ها

اگر هنگام کار با اپلیکیشن های گوشی، به طور ناگهانی برنامه در وسط کار بسته شد یا هنگ کرد، ممکن است گوشی موبایل شما هک شده باشد. در این حالت یک بدافزار از اپلیکیشن های موبایل شما استفاده می کند. با این حال گاهی کند شدن عملکرد گوشی صرفاً نشانه ای است که باید گوشیتان را به روزرسانی کنید.

عملکرد مناسب بعد از هک شدن گوشی

پس از شناسایی نشانه های هک شدن موبایل بهتر است عملکرد مناسبی را انجام دهید تا آسیبی به اطلاعات و گوشی موبایل شما وارد نشود. مهر سرمستان راهکارهایی برای یک عملکرد مناسب به شما پیشنهاد می دهد:

برنامه های مشکوک را حذف کنید

هنگامی که مطمئن شدید گوشی شما هک شده باید بدافزار را از روی آن حذف کنید. برای این کار می توانید نرم افزارهای مخرب یا تازه را از گوشی خود لغو نصب یا Cache، دانلودها و حتی کل حافظه گوشی را پاک کنید. بهتر است به سراغ اپلیکیشن های گوشیتان بروید و آن هایی را که شما نصب نکرده اید یا اینکه از منبع ناشناسی دانلود شده اند، حذف کنید. برای حذف اپلیکیشن ها مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به قسمت Settings بروید.
  • سپس وارد گزینه App شوید.
  • از قسمت App Manager اپلیکیشن های گوشی موبایل خود را چک کنید.
  • اگر اپلیکیشن مشکوکی را مشاهده کردید روی آن کلیک کنید. در صفحه به نمایش در آمده روی Uninstall بزنید.

به تنظیمات کارخانه برگردید

پس از دیدن نشانه های هک شدن موبایل ایمن ترین راه، بازگشت به تنظیمات کارخانه است. توجه کنید که قبل از factory reset کامل از اطلاعات مهم خود Backup بگیرید. حتما باتری دستگاه خود را کاملاً شارژ کنید تا وسط این فرآیند خاموش نشود.

جمع بندی

گوشی های هوشمند علاوه بر ویژگی های منحصر به فردی که دارند نیاز به امنیت بیشتری نیز خواهند داشت. گاهی نشانه هایی در گوشی موبایل نشان از هک شدن آن هستند؛ بنابراین باید به این نشانه ها توجه کرده و جلوی خطر را بگیرید. به علاوه در صورت هک شدن باید عملکرد مناسب را برای حفاظت از اطلاعات خود انجام دهید. شما می توانید انواع گوشی های هوشمند با امنیت بالا را از نمایندگی مهر سرمستان همراه گارانتی موبایل و خدمات پس از فروش تهیه کنید.

0 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

0 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی