صفحه اصلی آموزش تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

آموزش تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

 • 30 فروردین 1401
 • 0 دیدگاه
 • 66 بازدید

اصلی ترین وظیفه بایوس در واقع مدیریت، نظارت، تست و همچنین تشخیص انواع ورودی ها و خروجی های سیستم است. تنظیمات BIOS، قابلیت های ویژه ای را در اختیار شما قرار می هد که به دنبال آن عملکرد سیستم شما نیز بهبود خواهد یافت. در اینجا ما به شما آموزش می دهیم که چگونه به تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی وارد شده و از ویژگی های آن استفاده کنید. بایوس (BIOS) چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟ همان طور که گفتیم بایوس موظف است تا تمام ورودی ها و خروجی های سیستم را تست کرده و تشخیص دهد و به مدیریت آن ها بپردازد. در واقع بایوس یک سخت افزار است؛ یعن...

6 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

اصلی ترین وظیفه بایوس در واقع مدیریت، نظارت، تست و همچنین تشخیص انواع ورودی ها و خروجی های سیستم است. تنظیمات BIOS، قابلیت های ویژه ای را در اختیار شما قرار می هد که به دنبال آن عملکرد سیستم شما نیز بهبود خواهد یافت. در اینجا ما به شما آموزش می دهیم که چگونه به تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی وارد شده و از ویژگی های آن استفاده کنید.

بایوس (BIOS) چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟

همان طور که گفتیم بایوس موظف است تا تمام ورودی ها و خروجی های سیستم را تست کرده و تشخیص دهد و به مدیریت آن ها بپردازد. در واقع بایوس یک سخت افزار است؛ یعنی چیزی بین سخت افزار و نرم افزار! به عبارت دیگر نرم افزاری است که درون یک سخت افزار قرار گرفته است. بلافاصله بعد از روشن کردن لپ تاپ اچ پی، BIOS شروع به کار کرده و بعد از انجام تست های لازم، اقدام به راه اندازی سیستم عامل می کند. در واقع بهتر است بگوییم که اگر این سیستم نباشد، ویندوز شما اصلا روشن نخواهد شد.
با استفاده از تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی می توان عملکرد تمامی سخت افزارهای سیستم را تغییر داد. برای مثال شما می توانید سرعت فن، RAM، CPU و … را تغییر دهید. به هنگام روشن شدن سیستم، چنانچه در عملکرد یکی از سخت افزارها اختلالی به وجود آمده باشد و نتواند به درستی کار خود را انجام دهد، BIOS شروع به تولید صداهای مختلفی می کند که هر کدام از آن ها معنای خاصی دارند.
بایوس دقیقا مانند یک فلش بر روی مادر بورد قرار گرفته و حافظه آن نیز دقیقا مانند فلش غیر فرار است. حافظه آن را دقیقا مانند فلش می توان پاک سازی کرد، آپدیت کرد و یا اطلاعاتش را تغییر داد. بایوس در ابتدای شروع فعالیت خود اقدام به بررسی سخت افزارها می کند و در صورت سالم بودن آن ها به مرحله بعدی یعنی راه اندازی سیستم عامل می رود.

نحوه ورود به تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

بعد از اینکه با مفهوم BIOS و همچنین عملکرد آن آشنا شدیم، به بررسی تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی می پردازیم. برای اینکه به منوی تنظیمات آن در لپ تاپ HP دسترسی پیدا کنید، ابتدا باید لپ تاپ را خاموش کنید و چند لحظه منتظر بمانید. سپس مجددا لپ تاپ را روشن کنید و بلافاصله بعد از فشردن پاور، کلید Esc را چندین مرتبه پشت سر هم فشار دهید. در این مرحله خواهید دید که منوی استارت آپ لپ تاپ اچ پی بالا می آید. بعد از بالا آمدن منوی استارت آپ باید کلید f10 را فشار دهید تا سیستم وارد تنظیمات بایوس شود.

معنای گزینه های موجود در منوی تنظیمات بایوس

بعد از باز شدن منوی تنظیمات، شما می توانید از طریق نوار بالای منو به اطلاعات کامپیوتر، تنظیمات امنیتی و همچنین تنظیمات سخت افزاری دسترسی پیدا کنید. گزینه هایی که در این منو وجود دارند به شرح زیر هستند.

 • منوی File
  شما از این طریق می توانید به اطلاعات سیستم یعنی مدل لپ تاپ HP، شماره سریال ها، نوع پردازنده و … دسترسی داشته باشید و آن ها را مرور کنید. همچنین تنظیم کردن ساعت و تاریخ و ذخیره کردن تنظیمات جدید و ریست کردن تنظیمات قبلی نیز از طریق این منو انجام می شود. در قسمت About در این منو شما می توانید به اطلاعاتی درباره تنظیمات بایوس دسترسی پیدا کنید. در این منو شما می توانید تنظیمات جدید را به عنوان پیش فرض ثبت و ذخیره کنید.
 • منوی Storage
  در این قسمت از منوی تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی شما می توانید به اطلاعات مربوط به حافظه لپ تاپ hp دسترسی داشته باشید. دسترسی به تست و تنظیمات سخت افزارهای مربوط به حافظه نیز از قابلیت های این منو است. شما با گزینه Device Configuration می توانید از کلیدهای جهت برای انتخاب سخت افزار حافظه استفاده کنید و سپس با فشردن Enter تعداد، ورژن و همچنین شماره سریال سخت افزارها را مرور کنید. در این منو با گزینه Storage Options نمونه سازی را از SATA به AHCI تغییر دهید. از دیگر اقداماتی که در این منو می توانید انجام دهید تنظیمات توالی رویدادهای مربوط به بوت شدن لپ تاپ از طریق گزینه Boot Order است.
 • منوی Security
  در این منو شما می توانید به تعیین گذرواژه برای دسترسی به منوی بوت کات لپ تاپ خود بپردازید. تعیین گذرواژه برای روشن کردن لپ تاپ نیز مربوط به همین منو است. شما در این منو می توانید انتخاب کنید که سیستم های صوتی، کنترلر شبکه و همچنین SATA به صورت مخفی باشند و یا اینکه در دسترس قرار بگیرند. از دیگر قابلیت های این منو می توان به فعال سازی یا عدم فعال سازی پورت های USB، شکاف های PCI Express و همچنین قابلیت بوت شبکه اشاره کرد. شما در این منو و در قسمت System Ids انواع ID های سیستم خود را مشاهده نمایید. در این منو که ذاتا مربوط به امنیت سیستم است شما می توانید به تغییر تنظیمات ایمنی لپ تاپ خود بپردازید.
 • منوی Power
  این منو در تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی به صورت کلی مربوط به تنظیم قابلیت های مدیریت منبع تغذیه است. شما در این منو می توانید مدیریت زمان اجرای پاور را فعال یا غیرفعال کنید و همچنین به تغییر تنظیمات پاور سیوینگ بپردازید. از دیگر امکانات این منو که در اختیار شما قرار می گیرد، مشاهده سرعت فن CPU است.
 • منوی Advanced
  در این منو شما می توانید تنظیم کنید که در صورت تمام شدن شارژ باتری و عدم دسترسی به برق چه اتفاقی برای لپ تاپ HP شما بیفتد. همچنین شما می توانید تاریخ و ساعتی را انتخاب کنید که در آن زمان لپ تاپ شما به صورت کاملا خود به خودی روشن شود. فعال سازی و یا غیرفعال سازی گزینه های bus نیز در این منو انجام می شود. در این قسمت شما می توانید به تغییر تنظیمات سخت افزارهای سیستم مثل رفتار صفحه کلید عددی نیز بپردازید.

چگونه بین منوهای مختلف بایوس حرکت کنیم؟

برای اینکه بین منوهای مختلف تنظیمات BIOS حرکت کرده و اقدام به تغییر تنظیمات کنید، باید از کلیدهای خاصی استفاده کنید که در این قسمت به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

 • کلیدهای مکان نما
  با استفاده از کلیدهای چهارگانه مکان نما بر روی صفحه کلید می توانید بین گزینه ها به چپ و راست یا بالا و پایین حرکت کنید.
 • کلید اینتر
  در تنظیمات بایوس از کلید Enter برای اجرای یک فرمان و یا اینکه انتخاب و باز کردن یک زیر منو استفاده می شود.

بعد از اینکه تغییرات مورد نظر خود را بر روی تنظیمات بایوس اعمال کردید می توانید با فشردن کلید F10 تمام تغییرات ذخیره سازی کرده و به منوی بالاتر برگردید. در صورتی که قصد دارید بدون ذخیره سازی تغییرات از منوی تنظیمات بایوس خارج شوید؛ باید کلید Esc را فشار دهید.

روش دسترسی به آخرین آپدیت تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی

قبل از اینکه به سراغ روش دستیابی به آخرین آپدیت تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی برویم، ابتدا باید بدانیم که چه زمانی باید این کار را انجام دهیم. برای تشخیص این زمان نشانه هایی وجود دارند که از قرار زیر هستند:

 • نمایش صفحه آبی رنگ بعد از ارتقا سخت افزاری لپ تاپ
 • اختلالات نرم افزاری مختلف بعد از نصب ویندوز جدید
 • وجود نقص فنی در ترانزیستورهای آی سی BIOS
 • هنگ کردن سیستم به صورت مداوم

برای اینکه بایوس لپ تاپ اچ پی خود را به صورت مطمئن آپدیت کنید، باید فایل آپدیت آن را از سایت hp دریافت کنید. برای این کار می توانید به وب سایت رسمی این برند مراجعه کرده و فایل به روزرسانی بایوس را بارگیری نمایید. توجه داشته باشید که حتما مدل لپ تاپ خود را جست وجو کرده و نسخه فایل BIOS مخصوص آن را دانلود کنید. بعد از اینکه فایل را به صورت کامل بارگیری کردید، باید آن را مانند نرم افزارهای دیگر بر روی سیستم خود نصب کنید. بعد از به اتمام رسیدن فرآیند نصب آپدیت بایوس، لپ تاپ شما یک بار ری استارت خواهد شد.

روش بازگرداندن تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی به حالت پیش فرض

ممکن است شما تغییراتی را در تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی خود اعمال کنید و پس از مدتی از تغییرات به وجود آمده منصرف شوید و بخواهید که این تنظیمات به حالت پیش فرض خود بازگردند. برای اینکه تنظیمات BIOS لپ تاپ خود را به حالت پیش فرض برگردانید، لازم است تا در ابتدا وارد منوی بایوس شوید و سربرگ File را انتخاب کنید. سپس در منوی ظاهرشده بر روی گزینه Apply Default and Exit کلیک کنید. بعد از طی این فرآیند تنظیمات آن به حالت پیش فرض در می آید. بعد از آن لپ تاپ شما از منوی بایوس خارج شده و ویندوز آن بالا می آید.

جمع بندی

BIOS یک بخش مهم در لپ تاپ ها و کامپیوترها است که وظایف مختلفی را بر عهده دارد. در این مقاله ضمن معرفی کامل بایوس لپ تاپ HP، به طور کامل علت اهمیت و همچنین استفاده از آن را نیز بیان کردیم. نحوه ورود به تنظیمات آن را آموزش داده و تک تک گزینه های موجود در آن را نیز شرح دادیم. چگونگی حرکت در بین منوهای مختلف بایوس و همچنین دسترسی به آخرین آپدیت آن نیز از دیگر بخش های این مقاله هستند. در نهایت نیز به بررسی روش بازگرداندن تنظیمات بایوس لپ تاپ اچ پی به حالت پیش فرض پرداختیم. در صورتی که در هنگام انجام مشکل شدید میتوانید ازکارشناسان نمایندگی لپ تاپ اچ پی مهر کمک بگیرید.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی