مجله مهر مقالات دلیل مجهز بودن لپ تاپ های گیمینگ به HDMI 2.1 چیست؟

دلیل مجهز بودن لپ تاپ های گیمینگ به HDMI 2.1 چیست؟

  • 28 اسفند 1399
  • 0 دیدگاه
  • 39 بازدید

اگر یک گیمر حرفه ای باشید، خوب می دانید که همیشه شکاف بزرگی بین کیفیت کنسول های بازی و کامپیوترهای شخصی در زمینه اجرای بازی ها وجود داشته است. در همین راستا درگاه HDMI 2.1 معرفی شد که می تواند انقلاب بزرگی در دنیای بازی ها ایجاد کند و این شکاف بزرگ بین کنسول ها و کامپیوترهای شخصی را بردارد. در این مقاله می خواهیم بگوییم که HDMI 2.1 چیست و چرا لپ تاپ های گیمینگ باید به درگاه HDMI 2.1 مجهز باشند. اگر گیمر هستید یا به این حوزه علاقمندید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید....

3 دقیقه مطالعه
0 رای ثبت شده است

اگر یک گیمر حرفه ای باشید، خوب می دانید که همیشه شکاف بزرگی بین کیفیت کنسول های بازی و کامپیوترهای شخصی در زمینه اجرای بازی ها وجود داشته است.
در همین راستا درگاه HDMI 2.1 معرفی شد که می تواند انقلاب بزرگی در دنیای بازی ها ایجاد کند و این شکاف بزرگ بین کنسول ها و کامپیوترهای شخصی را بردارد.
در این مقاله می خواهیم بگوییم که HDMI 2.1 چیست و چرا لپ تاپ های گیمینگ باید به درگاه HDMI 2.1 مجهز باشند.
اگر گیمر هستید یا به این حوزه علاقمندید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

HDMI 2.1 چیست؟

قبلا در کامپیوترهای گیمینگ و کنسول های بازی، از درگاه HDMI استفاده میشد که این درگاه به تدریج محبوبیت خودش را از دست داد و در کامپیوتر جای خودش را با DISPLAY PORT عوض کرد و در کنسول هایی مانند ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 جای خودش را با HDMI 2.1 عوض کرد.
در نمایشگاه CES 2021 برای اولین بار یک لپ تاپ با درگاه HDMI 2.1 معرفی شد و این موضوع اگرچه خیلی مهم نبود، اما استاندارد جدیدی را در لپ تاپ های گیمینگ تعریف کرد.
این موضوع باعث می شود که شما بتوانید از لپ تاپ خودتان هم برای انجام کارهای شخصی استفاده کنید و هم آن را با استفاده از درگاه HDMI 2.1 به تلویزیون یا مانیتور گیمینگ خودتان متصل کنید و به بازی بپردازید و از کیفیت گرافیکی تا 10K لذت ببرید.
این موضوع می تواند باعث انقلاب بزرگی در صنعت لپ تاپ های گیمینگ شود و تحولی عظیم در این حوزه ایجاد کند.
HDMI 2.1 درگاهی است که به شما این امکان را می دهد که رزولوشنی تا 10K را داشته باشید و تصویری بسیار واقعی و بی نظیر را از بازی های ویدیویی خودتان به دست بیاورید.

چرا همه لپ تاپ های گیمینگ باید به HDMI 2.1 مجهز باشند؟

قبل از به وجود آمدن HDMI 2.1 کنسول های بازی مانند ایکس باکس و پلی استیشن، این امکان را به ما می دادند که بتوانیم با اتصال به تلویزیون و مانیتورهای گیمینگ، تصویری با کیفیت فوق العاده و جذاب را داشته باشیم.
اما در لپ تاپ های گیمینگ با استفاده از امکان display port ما می توانستیم کیفیت 4k با نرخ نوسازی 120 هرتز را فقط در لپ تاپ های بسیار رده بالا و گران قیمت داشته باشیم.
این موضوع باعث شده بود که هرکسی نتواند از این کیفیت استفاده کند چون داشتن چنین کیفیتی در لپ تاپ، نیازمند یک سیستم بسیار قوی و گران قیمت بود.
اما با به وجود آمدن درگاه HDMI 2.1، بازی کمی عوض شد.
در حال حاضر شما می توانید لپ تاپ گیمینگ خودتان را با استفاده از درگاه HDMI 2.1، به تلویزیون و یا مانیتور گیمینگ متصل کنید و با بالاترین کیفیت ممکن (تا 10k)، به انجام بازی های ویدیویی بپردازید و یک گرافیک خیره کننده و بی نظیر را تجربه کنید.

لپ تاپ ها از چه زمانی به HDMI 2.1 مجهز شدند؟

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، در نمایشگاه CES 2021، یک لپ تاپ مجهز به درگاه HDMI 2.1 معرفی شد و این اولین تحول عظیم در این حوزه بود. بعد از آن چندین لپ تاپ دیگر با این درگاه معرفی شدند.
تجهیز تمامی لپ تاپ هایی که از این به بعد تولید می شوند، به درگاه HDMI 2.1 نیازمند تعریف یک استاندارد جدید است و این موضوع ممکن است کمی زمانبر باشد.
اما طبق پیش بینی هایی که انجام می شود، قطعا به زودی شاهد وجود این درگاه در لپ تاپ های تولید شده خواهیم بود و استاندارد جدیدی در این حوزه مشاهده خواهیم کرد.
این موضوع باعث شده است که گیمرها به دوران جدیدی وارد شوند و به گرافیکی رویایی و بی نظیر دست پیدا کنند.

آیا استفاده از درگاه HDMI 2.1 نیازمند بروزرسانی تمامی دستگاه ها است؟

شاید به این فکر کنید که به خاطر درگاه HDMI 2.1، باید تمامی سیستم های خودتان مانند تلویزیون، دستگاه های پخش، مانیتور و… را به روزرسانی کنید و سیستم های جدیدی را خریداری کنید، اما اینطور نیست.
در حال حاضر باید صبر کنید تا استاندارد قطعی استفاده از درگاه HDMI 2.1 تعیین شود و بعد از آن مشخص می شود که چطور می توانید به این درگاه دسترسی داشته باشید.
البته احتمالا روش هایی مانند کابل های تبدیل و… هم ایجاد می شوند که شما به راحتی بتوانید از این قابلیت استفاده کنید و کیفیت بهتری را دریافت نمایید.
پس توصیه ما به شما این است که در حال حاضر عجول نباشید و کمی صبر کنید تا این استاندارد فراگیر شود و سپس یکی از راهکارهای موجود برای آپدیت شدن را انجام دهید.

تاثیر مجهز بودن لپ تاپ های گیمینگ به HDMI 2.1

همانطور که گفتیم، درگاه HDMI 2.1 تحولی جدید در دنیای لپ تاپ های گیمینگ است که می تواند باعث شود شما هم یک لپ تاپ حرفه ای و قدرتمند برای انجام کارهای خودتان داشته باشید و هم بتوانید لپ تاپ خودتان را به یک کنسول بازی حرفه ای و بی نظیر تبدیل کنید.
درگاه HDMI 2.1 شکاف بزرگی که میان کیفیت کنسول ها و لپ تاپ های گیمینگ بود را از میان برداشته است و تجربه بی نظیر و لذت بخشی از بازی های کامپیوتری با لپ تاپ گیمینگ را برای شما به ارمغان می آورد.

جمع بندی
در این مقاله در مورد دلیل مجهز بودن لپ تاپ های گیمینگ به HDMI 2.1 را بررسی کردیم و گفتیم که اصلا این درگاه چیست و وجود آن در لپ تاپ های گیمینگ چه اهمیتی دارد.
امیدواریم با مطالعه این مقاله به صورت کامل با مزایا و ویژگی های درگاه HDMI 2.1 آشنا شده باشید.
احتمالا به زودی شاهد حضور این درگاه در لپ تاپ های گیمینگ خواهیم بود و می توانید تجربه ای لذت بخش تر از گذشته در انجام بازی های کامپیوتری داشته باشید و گرافیکی خیره کننده و فوق العاده را تجربه کنید.

0 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

0 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی