صفحه اصلی نویز کنسلینگ چیست و چگونه کار می کند؟

نویز کنسلینگ چیست و چگونه کار می کند؟

  • 13 تیر 1401
  • 0 دیدگاه
  • 49 بازدید

زمانی که از هدفون برای گوش دادن موسیقی یا هر صدای دیگری استفاده می کنید، صداهای موجود در محیط می توانند برای شما مزاحمت ایجاد کنند. وقتی در محیط های شلوغ و پر سر و صدا مثل اتوبوس، مترو و … در رفت وآمد باشید و بخواهید با هندزفری یا هدفون خود به موسیقی گوش بدهید، آزار این صداها بیشتر از قبل خواهد شد. در سال های گذشته برای خلاصی از این سر و صدا، صدای موسیقی را زیادتر می کردند که باعث آسیب رسیدن به شنوایی می شد، امروزه اما راهکار جدیدتری به نام نویز کنسلینگ ارائه شده است. در این مقاله از مهر سرمستان می خواهیم بررسی کنیم که نویز کنسلینگ...

5 دقیقه مطالعه
0 رای ثبت شده است

زمانی که از هدفون برای گوش دادن موسیقی یا هر صدای دیگری استفاده می کنید، صداهای موجود در محیط می توانند برای شما مزاحمت ایجاد کنند. وقتی در محیط های شلوغ و پر سر و صدا مثل اتوبوس، مترو و … در رفت وآمد باشید و بخواهید با هندزفری یا هدفون خود به موسیقی گوش بدهید، آزار این صداها بیشتر از قبل خواهد شد. در سال های گذشته برای خلاصی از این سر و صدا، صدای موسیقی را زیادتر می کردند که باعث آسیب رسیدن به شنوایی می شد، امروزه اما راهکار جدیدتری به نام نویز کنسلینگ ارائه شده است. در این مقاله از مهر سرمستان می خواهیم بررسی کنیم که نویز کنسلینگ چیست و چه مزیت هایی دارد؟

هدفون نویز کنسلینگ چیست؟

هدفون ها و هندزفری های Noise Cancelling در واقع می توانند صدای بسیار شفاف و واضح را به گوش مخاطبانشان برسانند. هدفون هایی با این قابلیت اجازه نمی دهند که صداهای موجود در محیط مانند همهمه افراد، صدای ماشین و موتور و … باعث کاهش کیفیت صوت آن ها شود. چنانچه به طور معمول در مکان هایی رفت و آمد می کنید که شلوغ و پر سر و صدا هستند، پیشنهاد بازرگانی مهر به شما این است که از هدفون هایی با قابلیت نویز کنسلینگ استفاده کنید تا بتوانید لذت بیشتری از موسیقی مورد نظرتان ببرید.

عملکرد پدیده نویز کنسلینگ به چه صورتی است؟

شاید از خودتان بپرسید که اصلا نویز کنسلینگ چیست و به چه معناست؟ در واقع فناوری حذف نویز یا Noise Cancelling، به دو صورت عملی می شود: یکی به صورت فعال و دیگری غیرفعال!

حذف نویز غیرفعال

حالت حذف نویز غیرفعال در بسیاری از هندزفری ها، هدفون ها و ایرپادهای معمولی دیده می شود. این حالت در واقع نوعی طراحی است که در ساخت محصول به کار برده می شود. در حذف نویز به صورت غیرفعال به نوعی با ایجاد خلأ و مسدود کردن راه ورودی صدا به داخل گوش، کمک می کنند تا کمترین صدا از محیط به گوش شنونده برسد. این روش تا حد زیادی کارساز است؛ اما برای محیط هایی که میزان سر و صدای آن ها بیشتر از حد معمول باشد، نمی تواند زیاد کاربردی واقع شود.

حذف نویز فعال یا ANC

برای توضیح حالت فعال در ابتدا بهتر است بیشتر با مفهوم صدا و صوت آشنا شویم. در واقع هدفون های نویز کنسلینگ بر پایه یک اصل فیزیکی با عنوان اصل آنتی فاز کار می کنند. طبق این اصل زمانی که دو موج یکسان با دامنه و فرکانس مشابه را روی همدیگر قرار دهید، تمام نقاط آن ها بر یکدیگر منطبق شده و جمع می شوند. در نتیجه‌ی جمع این نقاط، ما صدای بلندتر با طول موج بزرگ تر خواهیم داشت.
در صورتی که دو موج انتخابی ما، دامنه ای یکسان اما به اندازه نصف طول موج اختلاف در فرکانس داشته باشند، چه نتیجه ای حاصل خواهد شد؟ وقتی دو موج با اختلاف فاز نصف طول موج را روی یکدیگر قرار دهیم، از یکدیگر کم می شوند و در نهایت هیچ موجی باقی نمی ماند. این دقیقا عملکردی است که یک هدفون ANC از خود نشان می دهد.
این نوع از هدفون ها دارای میکروفون های کوچکی هستند که توانایی ضبط نویز و صداهای مزاحم اطراف را دارند. بعد از اینکه صداهای موردنظر ضبط شدند، هدفون یا هندزفری صداهایی را ایجاد می کند که دقیقا در فاز مقابل صدای ضبط شده است. با این کار همانند آنچه توضیح دادیم، صداهای اضافه حذف خواهند شد و به گوش شنونده نمی رسند. پس شنونده می تواند صدای موسیقی مورد نظر خود را با کیفیت و وضوح بسیار بالا بشنود. شرح عملکرد هدفون هایی با حذف نویز فعال در زبان بسیار ساده است؛ اما در عمل آن ها نمی توانند صداهای ناگهانی و آنی را تا حد ایده آل حذف کنند.

چرا باید از هدفون هایی با قابلیت حذف نویز استفاده کنیم؟

بعد از اینکه پاسخ مناسبی برای Noise Cancelling چیست دریافت کردیم و با ساز و کار ANC بیشتر آشنا شدیم، نوبت به این می رسد که بدانیم با توجه به قیمت بالاتر این هدفون ها، باز هم چرا به چنین تکنولوژی نیاز پیدا می کنیم. در این قسمت بازرگانی مهر چند نمونه از عواملی را که باعث می شوند به چنین هدفونی نیاز پیدا کنید معرفی می کند.

حفظ سلامت گوش

امروزه پیشرفت تکنولوژی در مسیری است که سلامتی افراد در رأس و اولویت آن قرار دارد. در صورتی که شما بخواهید در مکان های شلوغ و پرسر و صدا از هندزفری یا هدفون استفاده کنید، برای اینکه صدا را به صورت واضح و باکیفیت بشنوید، مجبور خواهید بود که میزان صدای موسیقی را تا آخر بلند کنید. این کار در طولانی مدت می تواند آسیب های زیادی را برای گوش شما به دنبال داشته باشد. اگر شما در چنین مکان هایی از هدفون هایی با قابلیت حذف نویز استفاده کنید، می توانید میزان صدا را در حد متوسط نگه داشته و فایل صوتی مورد نظرتان را با وضوح خوب و کیفیت بسیار عالی بشنوید.

مکالمه باکیفیت تر

اگر این سوال برایتان پیش آمده که در زمان مکالمه فایده Noise Cancelling چیست؟ باید بگوییم که ANC می تواند تجربه شنیدن صدای شفاف را حتی در صورت کمبود آنتن در محیط برای شما به ارمغان آورد. تنها کاربرد هندزفری و هدفون برای گوش دادن به موسیقی نیست و بسیاری از افراد از آن ها برای مکالمات خود نیز استفاده می کنند. در صورتی که شما یک هدفون نویز کنسلینگ در اختیار داشته باشید، می توانید حتی در شلوغ ترین مکان ها و مهمانی ها نیز، با دوستان و عزیزان خود، مکالمه ای باکیفیت داشته باشید.

لذت بردن از موسیقی باکیفیت

موسیقی عاملی تأثیرگذار بر روحیه افراد است و اغلب مردم علاقه دارند تا در اوقات فراغت خود و یا در زمانی هایی که در مسیر رفت و آمد هستند، از گوش دادن به موسیقی باکیفیت لذت ببرند. این لذت در صورتی امکان پذیر است که شما یک هدفون با توانایی حذف نویز داشته باشید تا بتوانید بدون مزاحمت از صداها و نویز محیط اطرافتان، به موسیقی دلخواه خود گوش دهید.

افزایش تمرکز

ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که نیاز به تمرکز بالایی بر روی یک مسئله کاری و … داشته باشید، اما سر و صدای محیط و اطراف، مانع از این کار شود. یک هندزفری نویز کنسلینگ در این حالت می تواند کمک زیادی برای شما محسوب شود و تمرکز از دست رفته تان را به شما بازگرداند.

نویز کنسلینگ در میکروفون ها

علاوه بر هدفون ها و هندزفری ها، برخی از میکروفون ها نیز دارای قابلیت نویز کنسلینگ هستند. این میکروفون ها می توانند صدای شما را دریافت کرده و نویز موجود در پس زمینه آن را حذف کنند. زمانی که شما در حال صحبت کردن با شخص دیگری در آن سوی خط باشید، می توانید با استفاده از چنین میکروفونی تمام سر و صدای موجود در اطراف خود را حذف کرده و باعث شوید تا طرف مقابل صدای بهتر و باکیفیت تری را از شما دریافت کند. همچنین اگر بخواهید در یک مکان شلوغ صدای خود را به کمک میکروفون ضبط کنید، این میکروفون ها هنگام ضبط صدا، نویز آن را حذف کرده و کمک می کنند تا صدای باکیفیت تر و واضح تری را ضبط کنید.

سخن پایانی

نویز کنسلینگ یکی از جدیدترین فناوری ها برای راحتی کاربران است که باعث می شود بتوانند سر و صدای محیط اطرافشان را هنگام گوش دادن به موسیقی، ضبط صدا و یا مکالمات، حذف کنند. قابلیت Noise Cancelling به دو روش فعال و غیرفعال بر روی انواع هندزفری ها، هدفون ها، ایرپادها و … قابل نصب است. در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که کاربرد نویز کنسلینگ چیست و چه فایده ای برای ما دارد؟ مهمترین فایده فناوری ANC، حفظ سلامتی گوش شما هنگام استفاده از دستگاه های شنیداری مختلف و ایجاد تجربه ای لذت بخش از یک مکالمه باکیفیت است.

0 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

0 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی