>
مجله مهر مقالات فناوری NFC چیست و چه کاربردی دارد؟

فناوری NFC چیست و چه کاربردی دارد؟

  • 23 شهریور 1400
  • 0 دیدگاه
  • 69 بازدید

یکی از فناوری های جدید دنیای تکنولوژی NFC است که کاربردهای بسیار متفاوتی دارد. ارسال ایمیل ، سیستم بانکداری های شخصی، برنامه های کنترل سلامت و ... تنها برخی از این کاربردها هستند. برای آشنایی بیشتر با این فناوری تا انتهای این مقاله همراه ما باشید....

7 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

فناوری (Near Field Communication ) NFC جز فناوری‌ های جدید است که برای کاربردهایی از ایمیل زدن گرفته تا بانکداری شخصی و برنامه‌هایی برای کنترل سلامتی استفاده می ‌شود. با توجه به اینکه امروزه به طور فزاینده‌ای از دستگاه‌های تلفن همراه برای مدیریت زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم ،بنابراین تعجبی ندارد که تکنولوژی مثل آن قادر به اقداماتی مثل، عملیات پرداخت‌ با تلفن همراه باشد و بتواند به سرعت جای خود را در بین برنامه‌های پرطرفدار تلفن شما باز ‌کند. به زودی، تعداد بیشتری از مشتریان شما با استفاده از این دست فناوری ‌ها، هزینه‌ های خود را پرداخت کنند. بنابراین لازم است که شما برای آمادگی کار با این تکنولوژی، آماده شوید. به همین منظور در این مقاله از بازرگانی مهر به مطالبی در خصوص آشنایی با مفهوم NFC، نحوه پذیرش و راهنمای کار با آن در کسب و کار پرداخته شده است.

فناوری NFC چیست؟

NFC (ارتباطات میدانی نزدیک) فناوری است که همزمان به دو دستگاه مانند تلفن همراه شما و پایانه‌های پرداختی اجازه می ‌دهد وقتی در کنار هم (با فاصله 4 سانتی متر (1.5 اینچ) یا کمتر) هستند بینشان ارتباط برقرار شود. تکنولوژی NFC به عنوان اسناد شناسایی هویت الکترونیکی و کلید کارتی هم عمل می ‌کند. کاربرد آن به صورت سیستم ‌های پرداخت بدون تماس است و امکان پرداخت تلفن همراه در آن به صورت جایگزین و یا درکنار سیستم‌هایی مانند، کارت‌ های اعتباری و کارت ‌های هوشمند بلیط الکترونیکی است. ارتباط میدان نزدیک (NFC) به نوعی یک فناوری بی سیم کوتاه برد است که تلفن هوشمند، تبلت، انواع لپ تاپ ، کارت‌ های پرداخت و تعدادی از انواع دستگاه‌ های شما را هوشمندتر می‌ کند. همانطور که احتمالا حدس می‌زنید، ارتباطات میدانی در تکنولوژی، نوعی از نزدیک ‌ترین ارتباطات است بنابراین با ان اف سی، می‌توانید اطلاعات را بین دستگاه‌ها به سرعت و به آسانی تنها با یک لمس دریافت کنید و عملیات مختلفی مانند مانند پرداخت قبض، مبادله کارت شناسایی، بارگیری کوپن یا حتی به اشتراک گذاری مقاله تحقیقیتان را انجام دهید.

درک فناوری ارتباطات میدان نزدیک (NFC) و کاربرد آن

ارتباطات میدان نزدیک، داده‌ها را از طریق میدان‌های رادیویی الکترومغناطیسی منتقل می‌کند تا دو دستگاه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای این کار، باید هر دو دستگاه دارای تراشه‌های مخصوص NFC باشند، زیرا باید شناسایی دستگاه در فاصله بسیار نزدیکی انجام می شود. دستگاه‌های مجهز به این تراشه باید به صورت فیزیکی در کنار هم یا در فاصله چند سانتی متری از یکدیگر قرار بگیرند تا انتقال داده رخ دهد.
از آنجا که دستگاه دریافت کننده اطلاعات داده‌ها را در همان لحظه‌ای که ارسال می‌کنید، پردازش می ‌کند، احتمال خطای پاسخ دهی اشتباه یا جابجا خواندن داده‌ها، تا حد زیادی کاهش می ‌یابد. به عنوان مثال می ‌توانید مطمئن باشید که تقریبا امکان ندارد داده‌ای را ناخواسته به دلیل شماره گیری غلط به سیستمی که دارای این تراشه (که “پوستر هوشمند” نامیده می شود) است، ارسال کنید. با ارتباطات نزدیک میدان (NFC)، کلیه‌ی عملیات با اطمینان بالا از نظر صحت، انجام می‌شوند.
طبق شواهدی گفته شده، حتی پس از فراگیر شدن فناوری NFC، ممکن است کاربران همچنان به یک روش پرداخت پشتیبان نیاز داشته باشند زیرا با دستگاهی که برای کار کردن با آن به شرایط ویژه‌ای احتیاج دارید و با فناوری خاصی پردازش شده نمی ‌توانید کا‌رهای زیادی انجام دهید. با این حال، گفته می‌شود در حال حاضر، این تکنولوژی به دنبال به روزرسانی و دسترسی‌های بیشتر است.

چرا فناوری NFC ابداع شد؟

ارتباطات میدان نزدیک یا ان اف سی بیشتر با عنوان فناوری به بازار آمد و شناخته شد که به مشتریان اجازه می‌ داد، با تلفن‌های همراه خود به کارهایی از قبیل عملیات‌های پرداخت و مبادله‌ی داده بپردازند. به عنوان مثال در اولین اقدامات این فناوری، خدمات پرداخت شرکت‌هایی مانند Google Wallet (NASDAQ: GOOG) و Apple Pay (NASDAQ: AAPL) را هدایت کرد، اگرچه این فناوری در حال حاضر در آمازون اکو (NASDAQ: AMZON) سرویس ندارد. این موارد مثال‌های خوبی از مکان‌هایی است که از تکنولوژی NFC به طور برجسته استفاده شده است.
ابداع فناوری ارتباطات میدان نزدیک (NFC) در واقع ریشه در شناسایی فرکانس‌ های رادیویی (RFID) دارد که دهه‌هاست توسط خرده فروشان برای برچسب گذاری و ردیابی محصولات داخل فروشگاه‌ استفاده می ‌شود. NFC در سال 2004 شروع به کار کرد وقتی نوکیا (NYSE: NOK)، فیلیپس (NYSE: PHG) و سونی (NYSE: SNE) با هم در جهت توسعه‌ی این فناوری جمع شدند و انجمن توسعه دهندگان ان اف سی را تشکیل دادند. در حال حاضر می‌توان از فناوری NFC تقریبا در تمام جنبه‌های زندگی که با تکنولوژی در ارتباط است، استفاده کرد. در سال 2006 انجمن NFC به طور رسمی معماری و ساختاربندی این فناوری را مشخص کرد و شاخصه‌های آن همچنان به عنوان نقشه راه برای همه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این محصولات جدید کاربرد دارد.
شرکت نوکیا اولین تلفن مجهز به NFC را در سال 2007 عرضه کرد و تا سال 2010، شرکت مخابرات مرکزی بیش از 100 پروژه آزمایشی را برای اجرای آن انجام داده است. در سال 2017، اداره حمل و نقل متروپولیتن شهر نیویورک (MTA) سیستمی را راه اندازی کرد که مسافران را قادر می‌ساخت، بلیط‌ های مترو خود را با این سیستم پرداخت کنند.

فناوری NFC چیست

فرآیند ان اف سی فراتر از پرداخت

ارتباطات نزدیک میدان (NFC) با کاربردهای روزافزون خود، امکاناتی فراتر از عملیات‌های پرداخت در اختیار مشتریان می‌گذارد. امروزه صدها میلیون کارت و تراشه بدون تماس مستقیم با دستگاه، در سراسر جهان با NFC از برنامه‌ها و امکانات بی‌شمار استفاده می‌کنند. این امکانات از ایمن سازی شبکه‌های کامپیوتری و ساختمان‌ها گرفته تا نظارت بر موجودی سرمایه و فروش، جلوگیری از سرقت خودرو و نگهداری کتاب‌های کتابخانه متنوع‌ اند.
این تراشه‌ پشت کارت‌هایی است که در سیستم‌های شناسایی مترو و اتوبوس روی کارت خوان‌ها مشاهده می‌کنید. این تراشه در بلندگوها، لوازم خانگی و سایر وسایل الکترونیکی نیز وجود دارد و ما آنها را از طریق سیستم‌هایی خاصی که قادر به شناسایی آن ها هستند، کنترل می ‌کنیم. این فناوری تنها با یک راه اندازی ساده می‌تواند کاری کند که برخی از وسایل خانه مانند، وسایل برقی با فناوری WiFi و بلوتوث در تمام قسمت‌های منزل، کنترل شوند. بنابراین تا اینجای کار می‌توان با اطمینان گفت ارتباطات میدانی (NFC) در صنایع متعدد مفید است و پیامدهای وسیعی برای آن دارد.

مراقبت‌های بهداشتی و NFC

NFC به منظور نظارت بر وضعیت بیماران امکانات جدیدی را در اختیار پرسنل درمانی می ‌گذارد، زیرا مچ بندهایی که دارای چنین قابلیتی هستند می‌توانند برای ردیابی علائم حیاتی بیماران پیکربندی شوند. همراهان بیمار و پرسنل پزشکی نرم افزار مرتبط با مچ بند را روی تلفن هوشمند یا تبلت نصب می‌کنند سپس داده‌های حیاتی بیمار و دستورات پزشک به برنامه منتقل می ‌شود و پزشک متخصص آن را بررسی می ‌کند. انواع دستگاه ‌های مجهز به ان اف سی با دستورالعمل‌های ساده خود به بیماران در هر سنی این دسترسی را می‌دهند که وضعیت سلامت خود را به طور مستقل کنترل کنند.
همچنین از جمله کاربردهای دیگر آن در محیط بیمارستان این است که به کادر پزشکی اجازه می‌دهد تا در خصوص اینکه افراد در چه مکان‌هایی بوده‌اند و چه کاری را انجام داده اند اطلاع داشته باشند. کارکنان می‌توانند از اینکه که بیمار کجاست، آخرین بار چه زمانی پرستار را ملاقات کرده است یا پزشک چه درمانی را انجام داده است اگاه شوند. مچ بندهای مجهز به NFC همچنین قابلیت جایگزین دستبندهای تشخیص سنتی بیماران در بیمارستان را دارند و می‌توانند با اطلاعاتی مانند زمان آخرین مصرف دارو یا اینکه چه روشی باید در چه زمانی برای درمان باید انجام شود به روز شوند.
در سال 2012، شرکت هواپیمایی ژاپن (OTCMKTS: JAPSY) اولین شرکت هواپیمایی تجاری در سراسر جهان بود که به مسافران اجازه می‌داد به جای کارت‌های کاغذی، از تلفن‌های استاندارد ان اف سی برای عبور از گیت‌ها جهت سوار شدن استفاده کنند. این فناوری به سرعت به سایر فرودگاه‌ها نیر منتقل شد، زیرا NFC باعث می‌شود فرایند سوار شدن به هواپیمای 450 نفره از 45 دقیقه به تنها 15 دقیقه کاهش پیدا کند.

مهمان نوازی، مسافرت و اوقات فراغت با فناوری ان اف سی

جهت رزرو هتل می ‌توانید با این تکنولوژی بدون نیاز به تحویل گرفتن فیزیکی کارت کلید، دسترسی ساختمان و اتاق را به صورت مرکزی مدیریت کنید. با استفاده از فناوری NFC ، یک هتل می‌تواند حق دسترسی به اتاق مهمان را مستقیماً به دستگاه تلفن همراه مهمان قبل از ورود آنها ارسال کند. یک برنامه مهمان نوازی NFC می‌تواند شامل عملکردهای دیگری نیز باشد، مانند رزرو اتاق و حذف فرایند طولانی رزور.

جمع بندی

در این مقاله با مفهوم ان اف سی که شامل پرداخت‌های امن با برد نزدیک هستند آشنا شدیم و دریافتیم که این فناوری برای امکاناتی از جمله پرداخت گرفته تا کمک‌های پزشکی کاربرد دارد. پیشنهاد ما به شما این است که متناسب با سیستم نرم افزار موبایل خود برنامه‌های مربوط به کار با فناوری NFC را نصب کنید و از امکانات آن بهره ببرید.

سوالات متداول

از چند نمونه از اپلیکیشن‌های پرداخت‌ آنلاین تلفن همراه NFC کدام اند؟

اپلیکیشن‌های Apple Pay ، Android Pay و Samsung Pay جز مهم ‌ترین سیستم‌های نرم افزاری NFC هستند.

چگونه NFC را نصب کنم؟

در ابتدا باید مطمئن شوید که تلفن شما قابلیت پرداخت با ان اف سی را داشته باشد که بتواند پرداخت‌های آنلاین را انجام دهد. سپس از نمایندگی‌ تلفن همراه خود درخواست کنید نرم افزارهای مناسب تلفن شما را برای‌تان نصب کنند.

آیا نرم افزارهای NFC گران هستند؟

خیر. البته انجام عملیات با برخی برخی می‌توانند صدها دلار باشند، اما اغلب آنها مانند NFC Square فقط 49 دلار است.

آیا پرداخت با ان اف سی امن است؟

پرداخت های تلفن همراه NFC به صورت پویا رمزگذاری می‌شوند بنابراین این یکی از امن ترین روش‌های پرداخت است.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی