حل مشکل GTP در نصب ویندوز 10

 • 30 خرداد 1400
 • 0 دیدگاه
 • 62 بازدید

برای نصب ویندوز لازم است اطلاعات کاملی در مورد هارد دستگاه و قابلیت پشتیبانی ویندوزهای UEFI داشته باشید. هارد دیسک ها در دو فرمت GPT و MBR وجود دارند. در صورتی که هارد شما از نوع GPT باشد، مادربرد دستگاه از UFEI پشتیبانی می کند و در غیر اینصورت می بایست در تنظیمات بوت ویندوز، از قسمت Boot Menu گزینه Legacy OPROM Only را انتخاب کنید و در انتها از روی کیبورد کلید F10 را برای ذخیره تغییرات بزنید....

5 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

رفع خطای GPT، مشکلی است که احتمالا مثل اکثر کاربران هنگام نصب ویندوز برای شما هم به وجود آمده و در بخش پارتیشن بندی با پیغام خطای GTP مواجه شده باشید. هنگام خرید یک سیستم جدید یا معیوب شدن سیستم فعلی باید تعویض صورت بگیرد یا سیستم عامل جدید نصب شود. سیستم عامل (OS) که مخفف Operating System می‌باشد، اصلی ترین نرم افزار سیستم است و وظیفه مدیریت تمام نرم افزارها را برعهده دارد. از سیستم عامل‌های معروف و پرکاربرد می‌توان سیستم عامل ویندوز، شرکت مایکروسافت را نام برد. نصب سیستم عامل فرآیندی چند مرحله‌ای است و هنگام نصب ممکن است با خطاهایی مواجهه شود. در واقع گاهی امکان دارد هنگام نصب ویندوز با مشکل GTP برخورد کنیم که علت آن وجود دو هارد دیسک در فرمت های GPT و MBR است. برای پارتیشن بندی به روش GPT باید مادر برد از سمت UEFI پشتیبانی شود و هنگامی که سیستم در حالت UEFI بوت شود اما هارد دیسک پیکره بندی نشده باشد خطای GPT اتفاق می‌افتد. در این مقاله از سری مقالات آموزشی وبلاگ بازرگانی مهر روش های رفع خطای GPT هنگام نصب ویندوز را بررسی کردیم، با ما همراه باشید.

تفاوت فرمت MBR با فرمت GPT

هارد دیسک‌ها با دو فرمت MBR و GPT ارائه می‌شوند، این دو فرمت از نظر ظرفیت هارد قابل شناسایی و تعداد پارتیشن با هم تفاوت هایی دارند. MBR (Master Bootable Record) سکتوری کوچک در ابتدای هارد دیسک می‌باشد که پارتیشن بوت سیستم عامل و اطلاعات ساختار پارتیشن‌های هارد را در اختیار سیستم می‌گذارد. MBR همچنین امکان شناسایی پارتیشن‌هایی تا حداکثر ۲ ترابایت را دارد، در واقع با این فرمت فقط میتوان ۴ پارتیشن روی هارد ایجاد کرد. ضمن این که mbr قدیمی‌تر از GPT است. در عوض GPT (Guid Paratition Table) می‌تواند هارد‌های ظرفیت بالا را شناسایی کند، با این سیستم امکان ایجاد ۱۲۸ پارتیشن را دارید. در فرمت هارد سیستم GPT ، مادربرد دستگاه از UEFI پشتیبانی می‌کند. در صورتی که هارد سیستم بیشتر از ۲ ترابایت ظرفیت دارد، بهتر است فرمت هارد سیستم را از MBR به GPT تغییر بدهید.

نصب ویندوز در حالت GTP چگونه است ؟

اول از همه باید بگوییم که UEFI رابطی بین سیستم عامل و سخت افزار و به نحوی جایگزین Bios است. اکثر رایانه های شخصی امروز از UEFI پشتیبانی می کنند. بوت سریع ویندوز ، امکان ایجاد بیش تر از 128 درایو روی یک هارد دیسک، پشتیبانی از هارد دیسک های بزرگ با کمک GPT و … از مزایای این سیستم نسبت به بایوس هستند.

نحوه نصب ویندوز با GPT

1 .CD/DVD ویندوز را داخل دستگاه قرار دهید و سیستم را ری استارت کنید. پیغام”press any key to boot from CD or DVD” بعد از ری استارت نمایش داده می شود که از شما میخواهد با فشردن یک کلید از کیبورد CD/DVD را اجرا کنید.

2. سپس صفحه ای نمایش داده می شود که از شما میخواهد موارد زیر را مشخص کنید:

Language to install : زبان نصب ویندوز

Time and Currency Format : زمان و فرمت ویندوز

Keyboard or Input Method : زبان کیبورد را تعیین کنید.

3. با کلیک روی دکمه Install now در پنجره بعدی ، پنجره setup is starting نمایش داده می شود.

4. در بخش بعدی دو گزینه نمایش داده می‌شود : Upgrade: در این بخش این امکان را دارید تا نسخه ویندوز را به روز رسانی کنید، مثلا از نسخه 8 به 8.1 ارتقا دهید.

Customدر این گزینه می توانید ویندوز جدید را نصب کنید. توجه داشته باشید که با نصب ویندوز کلیه اطلاعات درایو C پاک خواهد شد. همچنین می توانید کلیه درایوها را پاک کرده و پارتیشن بندی را مجدد انجام دهید که باعث فرمت شدن کل هارد دیسک شما می شود. تیم بازرگانی مهر پیشنهاد می‌دهد که از custom استفاده کنید.

5. در مرحله بعد ، در صورتی که ساختار درایوهای ویندوز UEFI باشد ، پارتیشن ها به صورت زیر خواهند بود:

1 . 1 پارتیشن تقریبا 300 مگابایتی بنام

Recovery 1.2 پارتیشن 128 مگابایتی بنام

MSR 1.3 پارتیشن 100 مگابایتی بنام

4 . پارتیشن ویندوز به نام primary

همانطور که میدانید برای نصب ویندوز خوب باید هر چهار پارتیشن بالا را حذف کنید. البته باید دقت داشته باشید که پارتیشن های دیگر که شامل اطلاعات و داده های شما هستند را پاک نکنید . برای این کار ابتدا تک به تک پارتیشن ها را انتخاب کرده و Drive options را انتخاب کنید تا گزینه ها نمایش داده شده و سپس گزینه Delete را بزنید.

پس از مرحله حذف پارتیشن ها و تجمیع فضای هر کدام ، شما یک پارتیشن بدون نام خواهید داشت که حجم آن تقریبا اندازه ویندوز است. با انتخاب پارتیشن اقدام به نصب ویندوز کنید و در صورتی که با پیام:

” Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR partition table. on EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks.”

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا طریقه رفع این مشکل را شرح دهیم.

روش رفع مشکل نصب ویندوز روی هارد یا ارور gpt را چگونه حل کنیم ؟

همانطور که گفتیم از سوالات رایج کاربران مشکل نصب ویندوز روی هارد است و در واقع رفع ارور gpt می‌باشد ؟ در این بخش از مقاله راه حل این مسئله را بررسی می کنیم.

راه اندازی مجدد کامپیوتر و رفع مشکل GPT

سیستم خود را ری استارت کنید و به صفحه بایوس وارد شوید. پس از باز شدن صفحه بایوس ، UFEI Boot را فعال کنید و از این بخش خارج شوید و دوباره نصب ویندوز را اجرا کنید. در صورتی که سیستم شما توانایی پشتیبانی از UFEL را ندارد مجبور به تغییر فرمت از GPT به MBR هستید که چندین روش برای آن وجود دارد :

روش اول : انجام تنظیمات Legacy Bios  

 1. CD/DVD ویندوز را داخل دستگاه قرار داده و سیستم را خاموش کنید.
 2. مجددا کامپیوتر را روشن کرده و به بایوس وارد شوید.
 3. به زبانه بوت (Boot) رفته و در قسمت Boot mode گزینه Legacy Bios را انتخاب کنید.
 4. تنظیمات را ذخیره کرده، از بایوس خارج شده و ویندوز را نصب کنید.  

روش دوم : با استفاده از دستورات command prompt

 1. روی دکمه های F10 و Shift کلیک کرده و وارد صفحه cmd شوید.
 2. عبارات زیر را تایپ کنید، سپس اینتر را بزنید و منتظر پاسخ بمانید.

“disk part” پس از مشخص شدن نتایج آن ، عبارت “List disk” را بزنید تا لیست کلیه هارد دیسک ها و فلش مموری های متصل به سیستم شما نمایش داده شود.

هارد دیسک مدنظرتان را پیدا کنید ، به طور مثال disk 2 ، سپس عبارات زیر را تایپ کرده و اینتر را بزنید :

select disk
clean
convert MBR
exit

با این دستورات به ترتیب ، هارد دیسک شما انتخاب می شود و با دستور بعدی کلیه اطلاعات و پارتیشن ها از هارد دیسک شما حذف خواهد شد ، سپس فرمت آن به MBR تغییر پیدا کرده و در نهایت خارج می شوید.

روش سوم : استفاده از نرم افزار های جانبی تغییر فرمت هارد دیسک

نرم افزارهای گوناگونی به این منظور تولید و عرضه شده اند که ما در زیر به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت :

– نرم افزار Eassos Partition Guru
– نرم افزار Aomei Partition Assistant
– نرم افزار DiskGenius

رفع مشکل GPT با نرم افزار DiskGenius

این ابزار به شما امکان تبدیل دیسک بین GPT و MBR را بدون از دست دادن داده ها فراهم کرده و فرآیند آن بسیار آسان است.

 1. ابتدا نرم افزار را از لینک داده شده دانلود و نصب نمایید.
 2. هارد دیسکی که میخواهید فرمت آن را تغییر دهید انتخاب و سپس از منوی Disk ، گزینه Convert to MBR Partition table را انتخاب کنید.

3. هنگامی که DiskGenius درخواست تأیید برای عملیات داد ، ok را بزنید.

4. برای ذخیره تغییرات در جدول پارتیشن، روی Save All کلیک کنید.
5. عملیات نصب ویندوز را مجددا انجام دهید.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی