>

عوامل کاهش سرعت لپ تاپ

  • 05 اردیبهشت 1400
  • 0 دیدگاه
  • 33 بازدید

کاهش سرعت لپ تاپ می‌تواند دلایل زیاد سخت افزاری و نرم افزاری از جمله تهویه هوای ناصحیح دستگاه، وجود ویروس و بدافزارها، نرم افزارهای خطرناک و مضر، پراکندگی اطلاعات بر روی دیسک سخت لپ تاپ، اجرا کردن چندین نرم افزار همزمان بلافاصله پس از بالا آمدن سیستم، کم بودن حافظه یا رم دستگاه، برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند، خرابی هارد، آپدیت نکردن درایورهای ویندوز، تنظیمات رجیستری، یکپارچه نبودن درایوها و غیره باشد. ...

7 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

کاهش سرعت لپ تاپ از عوامل سخت افزاری یا نرم افزاری زیادی ناشی می‌شود. علت اصلی کندی دستگاه باید با بررسی دقیق توسط کارشناسان این حوزه شناسایی شود. اکثر اوقات این مشکل به علت قدیمی بودن سیستم و استهلاک قطعات به وجود می‌آید و در بسیاری موارد نیز بدافزارهای موجود در سیستم باعث کاهش سرعت آن می‌شوند. این اختلالات در بعضی موارد با رعایت یک سری نکات ساده در ارتباط با چگونگی نگهداری از دستگاه برطرف می‌شوند، اما در برخی موارد تعویض قطعات یا ارتقاء سیستم برای بازیابی سرعت مورد نیاز، لازم است. کاهش سرعت لپ تاپ معمولا ‌مشکلی اساسی محسوب میشود و در صورتی که این مسئله به قدیمی بودن سیستم مرتبط نباشد، وجود یک بدافزار علت اساسی دیگری است که در این مورد پیش بینی می‌شود. پس بهتراست ابتدا از کارشناسان مرتبط علت کند شدن سرعت لپ تاپ خود را جویا شده و برای بررسی های تخصصی سیستم را به آنها بسپارید. در این مقاله عوامی که باعث کند شدن عملکرد لپ تاپ می‌شوند را بررسی کرده ایم، همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق شماره تماس های موجود درسایت و یا مراجعه حضوری به شعب بازرگانی مهر از مشاوره رایگان و کمک کارشناسان ما در این رابطه بهره‌مند شوید.

علت کاهش سرعت لپ تاپ چیست؟

همانطور که اشاره کردیم کند شدن سرعت عملکرد لپ تاپ یا کامپیوتر دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. از مهمترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• تهویه هوای ناصحیح دستگاه
• وجود ویروس و بدافزارها، نرم افزارهای خطرناک و مضر
• پراکندگی اطلاعات بر روی دیسک سخت لپ تاپ
• اجرا کردن چندین نرم افزار همزمان بلافاصله پس از بالا آمدن سیستم
• کم بودن حافظه یا رم دستگاه
• برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند
• خرابی هارد
• آپدیت نکردن درایورهای ویندوز
• تنظیمات رجیستری
• یکپارچه نبودن درایوها
• آپدیت نبودن بایوس
• و…
در ادامه مقاله به بررسی اختصاصی برخی از این مورد می‌پردازیم:

اجرا کردن همزمان چندین برنامه

درصورتی که هم زمان چندین نرم افزار را روی سیستم خود اجرا کرده و در مرورگر وب نیز چندین تب در حال بارگذاری هستند، این امکان وجود دارد که امکان دارد که حد توان دستگاه در برابر حجم اطلاعاتی که به واسطه این پردازش ها به آن اعمال شده است کم آوره و با کاهش سرعت مواجه شود. بنابراین اگر از حجم مولتی تسکینگ یا اجرای همزمان چند برنامه به شکل همزمان بکاهید، شاهد افزایش سرعت و همچنین کند شدن سرعت چرخش فن های سیستم خواهید بود. برای اطلاع آماری از نحوه تاثیر اجرای چندین برنامه بر سرعت لپ تاپ در سیستم عامل ویندوز کافیست به قسمت Task Manager سری بزنید، همچنین اگر از MacOS استفاده می کنید با مراجعه به قسمت Activity Monitor این امکان برای شما فراهم است. در این قسمت می‌توانید با چند کلیک ساده برنامه های در حال اجرا را متوقف کرده و حافظه رم بیشتری برای عملیات اصلی آزاد کنید که درنهایت منجبر به افزایش سرعت کارکرد لپ تاپ می‌شود.

وجود فایل های موقت

کامپیوتر شما هنگام اجرای برنامه و نرم افزارها فایل های موقت ایجاد می‌کند. این فایل های موقتی با ذخیره شدن در هارد دیسک فضای این هارد را تا حدود زیادی اشغال می‌کنند. حذف این پرونده ها به بهبود عملکرد سیستم شما کمک خواهد کرد. 3 راه کار در مورد این مسئله پیش روی شما وجود دارد:
1- برای پاک کردن پرونده های موقتی و سایر فایل هایی که نیازی به آن ها ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از ابزار Windows Clean Disk Cleanup استفاده کنید و مشکل کاهش سرعت لپ تاپ خود را برطرف کنید.
2- امکان این وجود دارد Windows Clean Disk Cleanup تمام پرونده های موقت را حذف نکند. در این صورت شما می‌توانید فایل ها را به صورت دستی از طریق مسیر C:\Users\Pc\AppData\Local\Temp تمام پرونده های موجود در پوشه مقصد را حذف کنید.
3- برنامه های دیگری مثل CCleanerوجود دارند که کار کردن با آنها ساده است، اما این امکان وجود دارد که با سهل انگاری در استفاده از این ابزار، فایل های مهمی مثل عکس ها و فیلم ها را نیز پاک کنید.

کم بودن فضای خالی

پر بودن فضای درایو ها یکی از عمده عوملی است که باعث کاهش سرعت لپ تاپ می‌شود. درایوهای اصلی باید حداقل بین 500 مگ تا 1 گیگ فضای خالی داشته باشند باشد، اگر فضای خالی درایو های شما از این مقدار کمتر است، برای افزایش سرعت سیستم باید سعی کنید فضای بیشتری را خالی کنید کنید.

خرابی هارد درایو

سرعت و عملکرد ویندوز در صورتی که هارد شما با مشکل مواجه باشد پایین می آید. با اجرای برنامه های SCANDISK و chkdsk می‌توانید وجود مشکل فیزیکی در هارد دیسک را بررسی نسبت به رفع آن اقدام کنید. همانطور که می‌دانید یکی از مهمترین قطعات لپ تاپ، هارد دیسک آن است. اگر هارد دیسک استاندارد را به هارد SSD تغییر دهید عملکرد سیستم شما به شکل قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند.

ویروسی بودن لپ تاپ

همانطور که اشاره کردیم، ممکن است عامل کند شدن یا حتی هنگ کردن سیستم شما آلوده بودن به یک یا چند ویروس باشد. در صورتی که برنامه آنتی ویروس را روی سیستم نصب ندارید، هرچه سریعتر یک آنتی ویروس مطمئن برای اسکن و حذف ویروس ها از روی رایانه خود اقدام کنید.
همچنین نصب سیستم عامل جدید به شکل فوق العاده ای می‌تواند کارکرد لپ تاپ شما را بهبود داده و مشکل کاهش سرعت لپ تاپ را برطرف کند. در صورتی که همچنان ویندوز شما ویستا است، در اسرع وقت آن را به ویندوز ۷ یا ۸ ارتقا دهید تا کارایی سیستم را به حد قابل توجهی بالا ببرید. تعویض و نصب کردن یک سیستم عامل جدید ویروس ها و بد افزارهای خطرناک و مضری که باعث کند شدن سرعت سیستم شما شده اند را کنار می‌زند.

آپدیت نبودن ویندوز و درایورها

ویندوز و درایور های لپ تاپ شما در صورتی که آپدیت نباشند باعث ایجاد اختلال در سرعت عملکرد سیستم می‌شوند. برای آپدیت کردن ویندوز می‌توانید از طریق خود ویندوز اقدام کنید.

تنظیمات رجیستری

در صورتی که تمام اقدامات گفته شده را انجام دادید و لپ تاپ شما همچنان عملکرد کندی دارد، پاک کننده رجیستری را روی سیستم خود اجرا کنید. برای این کار برنامه های پاک کننده ریجستری مختلفی مثل Wise Registry Cleaner دارند که برای این منظور می‌توانید از آن ها استفاده کنید.اما معمولا استفاده از این برنامه ها توصیه نمی‌شود.

یکپارچه نبودن درایوها

یکی دیگر از مشکلاتی که کاهش سرعت لپ تاپ را سبب می‌شود دیفراگ نبودن درایوها است. برای دیفراگ کردن سیستم می‌توانید با استفاده از برنامه های پیشفرض ویندوز مثل Optimize Drivers، Defragment drive اقدام کنید.

کم بودن حافظه RAM

رایانه های امروزی باید حداقل 2 گیگابایت حافظه RAM برای سیستم 32 بیتی و برای سیستم 64 بیتی 4 گیگابایت داشته باشند. حافظه رم کافی خیال شما را از بابت ایجاد مشکا کند شدن سرعت عملکرد سیستم راحت می‌کند. فعال بودن مداوم نور هارد دیسک نشان دهنده این است که اغلب اطلاعات شما در سیستم بین حافظه و هارد دیسک مبادله می شود.
جایگزینی رم با حافظه ای با ظرفیت بیشتر یک راه حل آسان و ارزان است که باعث افزایش سرعت لپ تاپ شما خواهد شد، پردازنده لپ تاپ معمولا ترجیح می دهد که اطلاعات لازمه در انجام پردازش های مختلف را به جای این که از حافظه SSD و هارد درایو دریافت کند، از حافظه رم بخواند. چرا که سرعت دسترسی به اطلاعات از روی حافظه رم بیشتر است، بنابراین هرچه ظرفیت حافظه رم سیستم شما بیشتر باشد نیاز به دسترسی اطلاعات از روی هارد درایو برای پردازنده کمتر می‌شود و درنهایت افزایش چشمگیر در سرعت کارکرد لپ تاپ را شاهد خواهیم بود.

داغ کردن قطعات لپ تاپ

همانطور که اشاره کردیم داغ کردن قطعات کامپیوتر از عواملی است که سرعت سیستم شما را کاهش می‌دهد. بنابراین باید سعی کنید به هر روشی که می‌توانید لپ تاپ خود را خنک نگه دارید! می‌توانید برای لپ تاپ ها از فن استفاده کرده و برای کامپیوتر ها در صورتی که سیستم خنک کننده نداشته باشند درب کیس را باز نگه دارید.
در واقع فن یا سیستم تهویه هوا وظیفه خنک سازی و متعادل نگاه داشتن دمای لپ تاپ یا سیستم را به عهده دارد. گاهی آلودگی های زیاد، مثلا گرد و غبار و یا استهلاک دستگاه باعث می‌شوند این قطعه کیفیت خود را از دست داده و صدهای ناخراشی ایجاد کند که باعث اذیت کاربر می‌شود. پایین آمدن راندمان فن و صدا دادن آن در نهایت باعث داغ کردن سی پی یو می‌شود و آسیب های بیشتری به دنبال آن بر سیستم شما وارد می‌شود. گردگیری و نظافت فن در این شرایط باید در اولویت قرارگیرد تا جریان هوا به خنک شدن دستگاه و افزایش سرعت عملکرد آن کمک کند، پارچه نمناک می تواند برای انجام این کار مناسب باشد.

جمع بندی

کاهش سرعت لپ تاپ همانطور که اشاره شد می‌تواند دلایل زیاد سخت افزاری و نرم افزاری از جمله تهویه هوای ناصحیح دستگاه، وجود ویروس و بدافزارها، نرم افزارهای خطرناک و مضر، پراکندگی اطلاعات بر روی دیسک سخت لپ تاپ، اجرا کردن چندین نرم افزار همزمان بلافاصله پس از بالا آمدن سیستم، کم بودن حافظه یا رم دستگاه، برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند، خرابی هارد، آپدیت نکردن درایورهای ویندوز، تنظیمات رجیستری، یکپارچه نبودن درایوها و غیره باشد. که گاها با یک ریست ساده برطرف می‌شود اما در برخی موارد نیاز به علت یابی دقیق و کارشناسی شده دارد تا از وارد شدن آسیب های بیشتر به سیستم جلوگیری شود. در صورت بروز هر یک از این اختلالات شما عزیزان می‌توانید به شعب نمایندگی های انواع لپ تاپ ها درشرکت تجاری و خدماتی مهر سرمستان مراجعه و از خدمات این مرکز بهره مند شوید.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی