نحوه رجیستری کردن تبلت

 • 28 مهر 1400
 • 0 دیدگاه
 • 71 بازدید

رجیستری چیست و چه اهمیتی دارد؟ رجیستری کردن تبلت و موبایل از جمله اقداماتی است که باید بعد از خرید دستگاه انجام دهید. این طرح بعد از آبان سال 98 به علت قاچاق زیاد دستگاه‌های الکترونیکی در ایران الزامی شد. یعنی تمامی خریداران تلفن همراه و تبلت‌های سیم کارت خور برای اثبات تهیه‌ی قانونی این دستگاه‌ها ملزم شدند که با Registry کردن تبلت یا گوشی تلفن همراه، در سامانه همتا (وابسته به مخابرات) یا از طریق اولین تماس تلفنی از طریق دستگاه‌های سیم کارت خور خود، آیدی دستگاه را در سامانه ثبت کنند.در صورتی که شما دستگاه خود را رجیستر نکرده باش...

5 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

رجیستری چیست و چه اهمیتی دارد؟

رجیستری کردن تبلت و موبایل از جمله اقداماتی است که باید بعد از خرید دستگاه انجام دهید. این طرح بعد از آبان سال 98 به علت قاچاق زیاد دستگاه‌های الکترونیکی در ایران الزامی شد. یعنی تمامی خریداران تلفن همراه و تبلت‌های سیم کارت خور برای اثبات تهیه‌ی قانونی این دستگاه‌ها ملزم شدند که با Registry کردن تبلت یا گوشی تلفن همراه، در سامانه همتا (وابسته به مخابرات) یا از طریق اولین تماس تلفنی از طریق دستگاه‌های سیم کارت خور خود، آیدی دستگاه را در سامانه ثبت کنند.
در صورتی که شما دستگاه خود را رجیستر نکرده باشید اجازه استفاده از هیچکدام از اپراتورهای تلفن همراه را ندارید و احتمالا دستگاه شما در رده‌ی دستگاه‌های سرقتی قرار خواهد گرفت. بنابراین لازم است که در اسرع وقت با انجام اقداماتی که در بخش‌های بعدی مقاله برایتان خواهیم گفت، نسبت رجیستر کردن دستگاه سیم کارت خور (تبلت و گوشی تلفن همراه) خود اقدام کنید.

با رجیستر کردن چه تغییراتی در تبلت ایجاد می‌شود؟

با رجیستر کردن یا ثبت قانونی آیدی تبلتتان در سیستم شبکه‌های دولتی، تغییرات زیر رخ می‌دهد:

 • Windows دستگاه جدید شما را در سیستم شبکه‌ای خود جهت ارسال اطلاعات و به رسمیت شناختن آیدی دستگاه، ثبت می‌کند.
 • به صورت کاملا اختیاری و براساس قوانین کشور شما، ممکن است خواسته شود تا از طریق فرم احراز هویت دو مرحله‌ای، مراحل تأیید صحت اطلاعات خریدار را انجام دهید.
 • به صورت کاملا اختیاری و براساس درخواست اپراتور سیم کارت تبلت شما، ممکن است لازم باشد در بخش مدیریت دستگاه‌های تلفن همراه در Microsoft Intune ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام در Microsoft Intune، به بخش ثبت نام دستگاه جدید در Intune مراجعه کنید.

آیا رجیستری کردن تبلت با گوشی موبایل تفاوت دارد؟

به طور کلی رجیستری کردن تبلت با موبایل تفاوتی ندارد، شما هر دستگاه سیم کارت خوری که تهیه می‌کنید ملزم هستید از طریق رجیستر کردن، تهیه‌ی قانونی آن را اثبات کنید تا بتوانید از اپراتورهای سیم کارت استفاده کنید. بنابراین مورد اول این است که قبل از خرید دستگاه از امکان رجیستر کردن ان مطمئن باشید و مورد دوم اینکه چنانچه دستگاه شما به صورت قاچاق تهیه شده، لازم است که ابتدا با پرداخت هزینه گمرگ، خید آن را قانونی کرده و بعد برای ثبت آیدی در سامانه همتا وابسته به مخابرات اقدام کنید.

رجیستری کردن تبلت چگونه انجام می شود؟

برای رجیستر کردن تبلت باید با استفاده از کد IMEI مخصوص تبلتتان، تاییدیه سامانه‌ی همتا را بگیرید. غالبا کد IMEI روی برچسب بارکد جعبه‌ی تبلت‌ ثبت شده اما اگر احتمالا این کد را پیدا نکردید، می‌توانید با شماره گیری کد دستوری #06#* ، کد IMEI دستگاه خود را پیدا کنید. در مرحله بعدی پس از دریافت کد لازم است که آن را در سامانه‌ی همتا ثبت کنید. برا این کار مراحل زیر را دنبال کنید.
کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره گیری کنید یا مستقیما کد IMEI خود را به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنید. همچنین می توانید با مراجعه به سایت همتا به آدرس hamtainfo.ntsw.ir نسبت به ثبت کد رجیستری دستگاه خود اقدام کنید. البته مسیر جایگزین دیگری هم از طریق اپلیکشن همتا وجود دارد که با نصب این اپلیکیشن و ثبت کد در قسمت رجیستری، می‌توانید دستگاه جدید خود را در سامانه ثبت کنید.

از کجا مطمئن شویم تبلت به صورت قانونی وارد شده؟

برای اینکه مطمئن شویم دستگاه ما از نظر اصالت قانونی مورد تایید است؛ لازم است که پیغام‌های سایت همتا را بعد از ثبت کد اصالت بررسی کنید. به طور کلی سایت همتا بعد از ثبت کد در خصوص رجیستری کردن تبلت، پیغام‌های زیر را نمایش می‌دهد:

 • دستگاه مناطق آزاد: یعنی تبلت یا گوشی موبایل شما باید فقط در مناطق آزادی مثل انزلی، چابهار، کیش، قشم، ارس اروند و ماکو از اپراتورهای مختلف خدمات دریافت کند و قادر به ارائه خدمات در مناطق دیگر کشور نیست.
 • دستگاه مسافری: هزینه عوارض گمرک دستگاه خریداری شده‌ی شما پرداخت نشده و باید توسط فروشنده، نمایندگی سامسونگ در ایران یا هر برند دیگری بسته به نوع دستگاه شما یا توسط شخص خودتان براساس نرخ‌ مشخص شده توسط گمرک پرداخت شود.
 • دستگاه غیر قانونی است: شما قادر به استفاده از این دستگاه نیستید و در صورت خرید آن، باید دستگاه را به فروشنده یا نمایندگی برگردانید.
 • دستگاه ارز دولتی: از آنجایی که قیمت ارز دولتی نسبت به ارز آزاد ارزان‌تر است. باید قیمت دستگاه برای شما پایین‌تر از قیمت ثبت شده محاسبه شود.
 • دستگاه شما قانونی است: در این حالت مشخصات کامل دستگاه و نام فرد واردکننده به همراه قیمت گمرکی پرداخت شده‌ی آن برای شما ارسال می‌شود.
 • این دستگاه قبلا با یک سیم‌کارت دیگر روشن شده: این پیغام بدین معناست که دستگاه تهیه شده‌ی شما نو و آکبند نیست و قبلا از آن توسط شخص دیگری استفاده شده است.
 • شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست: یعنی از انجایی که شناسه IMEI دستگاه شما قانونی نیست، سیم کارت وارد شده در آن مشمول طرح ثبت شماره تلفن همراه نمی‌شود.
 • شناسه (IMEI) دستگاه قانونی است، اما دستگاه تهیه شده‌ی شما تلفن همراه نیست.

آیا رجیستر کردن تبلت اهمیت دارد؟

بله این کار بسیار اهمیت دارد زیرا در صورتی که نسبت به رجیستری کردن اقدام نکنید، اپراتورهای تلفن همراه هیچ گونه خدماتی را به شما ارائه نمی‌دهند. به هر حال شما با رجیستر کردن نسبت به قانونی کردن دستگاه تلفن همراه یا تبلت سیم کارت خور خود اقدام می‌کنید و پس از آن است که می‌توانید خدمات دولتی را دریافت کنید. شاید شما به این فکر کنید که می‌توانید ابتدا دستگاه Registry نشده‌ را به قیمت ارزان‌تر تهیه کنید و بعد نسبت به رجیستر کردن آن اقدام کنید، اما طبق نظر کارشناسان این کار اصلا توصیه نمی‌شود، زیرا مشکلات قانونی خاصی را برای شما به همراه دارد.

جمع بندی

در این مقاله درخصوص لزوم نحوه رجیستری کردن تبلت صحبت کردیم. Registry فقط برای دستگاه‌هایی معنی پیدا می‌کند که سیم کارت خور هستند و شما قصد دارید با تهیه آن خدمات دولتی و ارتباطی مختلفی را دریافت کنید. در واقع رجیستر به معنی قانونی کردن و اثبات اصالت دستگاه است؛ بنابراین اگر تبلتی به صورت غیر قانونی تهیه شده باشد، احتمالا در خصوص ثبت کد اصالت در سامانه همتا و فعال شدن سیم کارت در آن به مشکل برخواهید خورد.
در این مقاله راه کارهای مختلفی در خصوص Registry دستگاه سیم کارت خور شرح داده شد، از جمله استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*، ارسال پیام خالی به ۷۷۷۷ و یا ثبت اطلاعات در سایت همتا. در صورتی که باز هم در خصوص ثبت کد اصالت دستگاه خود به مشکلی برخوردید، می‌توانید با نمایندگی‌های برند تبلت خود مثل نمایندگی سامسونگ یا نمایندگی ال جی تماس بگیرید. همچنین اگر قصد دارید تبلتی تهیه کنید که نسبت به اصالت خرید و گارانتی معتبر آن مطمئن باشید، می‌توانید به سایت بازرگانی مهر مراجعه بفرمایید.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

2 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی