صفحه اصلی نحوه غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10

نحوه غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10

  • 12 مهر 1400
  • 0 دیدگاه
  • 61 بازدید

آیا می‌توان از بروزرسانی‌ های خودکار در ویندوز 10 جلوگیری کرد؟؟ بله! شما می‌توانید آپدیت خودکار را در ویندوز غیرفعال کنید، در این مقاله، ما سه روش برای غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10 به شما آموزش داده ایم. یکی از ویژگی‌های جالب و مفید این است که در آن بروزرسانی ‌های سیستم عامل، مطابق میل شما تنظیم می‌شود. هنگامی که سیستم عامل شما، تصمیم به بروزرسانی می‌گیرد، این بروزرسانی به صورت خودکار انجام می‌شود. این مورد به دلایل مختلف می‌تواند برای بسیاری از کاربران ویندوز 10 ناخوشایند باشد زیرا اغلب در زمان ‌های نامناسبی مجبور می‌شوند ...

6 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

آیا می‌توان از بروزرسانی‌ های خودکار در ویندوز 10 جلوگیری کرد؟؟ بله! شما می‌توانید آپدیت خودکار را در ویندوز غیرفعال کنید، در این مقاله، ما سه روش برای غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10 به شما آموزش داده ایم. یکی از ویژگی‌های جالب و مفید این است که در آن بروزرسانی ‌های سیستم عامل، مطابق میل شما تنظیم می‌شود. هنگامی که سیستم عامل شما، تصمیم به بروزرسانی می‌گیرد، این بروزرسانی به صورت خودکار انجام می‌شود. این مورد به دلایل مختلف می‌تواند برای بسیاری از کاربران ویندوز 10 ناخوشایند باشد زیرا اغلب در زمان ‌های نامناسبی مجبور می‌شوند دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنند.
قبل از غیرفعال کردن آپدیت ‌ها، به یاد داشته باشید که برخی از آپدیت های خودکار بروزرسانی‌های امنیتی یا بهبود دهنده‌ های حیاتی برای سیستم شما هستند و برای عملکرد صحیح دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار میباشد. بنابراین اگر می‌خواهید قابلیت بروزرسانی خودکار را برای مدت طولانی غیرفعال نگه دارید، این مورد را برای تنظیم کردن سیستم‌تان، حتما در نظر داشته باشید.
یکی از مواردی که غالبا به آن توجه نمی‌شود این است که باید برای غیرفعال کردن بروزرسانی‌ های خودکار، تغییرات رجیستری را در سیستم عامل ویندوز ایجاد کنید. این روش یک روش نسبتا پرریسک است و فقط باید توسط کاربران متخصصی انجام شود که قبل از انجام تغییرات رجیستری از دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اند. اشتباهات در این فرایند می‌تواند تأثیرات منفی و جدی بر رایانه شما و عملکرد آن داشته باشد. اگر می‌خواهید به طور گام به گام و مطمئن با سه روش از نحوه‌ی غیرفعال کردن آپدیت، در ویندوز 10 آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

روش اول: غیر فعال کردن سرویس Windows Update

Windows Update در اصل فقط یک گزینه معمولی برای غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10 است که آن را باید به شیوه‌ای مشابه با سایر موارد غیرفعال کرد.

برای متوقف کردن بروزرسانی‌ های Windows 10 این مراحل را دنبال کنید:

1. دستور Run (Win + R) را دنبال کنید. عبارت “services.msc” را تایپ کرده و Enter را بزنید.

غیر فعال کردن سرویس Windows Update

2. سرویس Windows Update را از لیست خدمات انتخاب کنید.

سرویس Windows Update

3. روی برگه ” General” کلیک کنید و ” Startup Type” را به ” Disabled” تغییر دهید.

برگه  General

4. دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید.

هنگامی که می‌خواهید مجددا بروزرسانی‌ های خودکار در ویندوز 10 را فعال کنید، همان روش‌ های گفته شده را دنبال کنید، مگر اینکه هنگام تنظیمات در ابتدا ” Startup Type” را به صورت ” Automatic” انتخاب کرده باشید.

روش دوم : راه اندازی Metered Connection

اگر برای اتصال اینترنت سیستم ویندوز 10 از وای فای استفاده می کنید، می‌توانید metered connection را تنظیم کنید. در metered connection، پهنای باند شما تنها با دانلود و نصب بروزرسانی‌های اولویت دار و مهم پشتیبانی می‌شود. روش طبقه بندی مایکروسافت برای بروزرسانی‌ های اولویت دار ممکن است همیشه یک رمز و راز باقی بماند، اما آپدیت های مربوط به درایور و نرم افزارهای امنیتی که ممکن است در صورت عدم بروزرسانی باعث ایجاد مشکل در سیستم شوند، با انتخاب این گزینه (توقف بروزرسانی خودکار ویندوز 10)، به حداقل می‌رسند.

برای غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10

1. برنامه Windows Settings (Win + I) را باز کنید.

Windows Settings

2. روی گزینه ” Network & Internet” کلیک کنید.

3. “Wi-Fi” را باز کرده و روی ” Manage known networks” کلیک کنید.

Manage known networks

4. “network” را انتخاب کنید و در “Properties” گزینه “Set as metered connection” را روی “On” تغییر دهید.

به دلایل نامعلومی، شرکت مایکروسافت تنها در صورت استفاده از اتصال WiFi این امکانات و گزینه‌ها را ارائه می‌دهد. بنابراین اگر از طریق کابل اترنت به اینترنت متصل شوید، نمی‌توانید metered connection ایجاد کنید.

روش سوم: ویرایشگر Group Policy

اگر از نسخه ‌های Windows 10 Education، Pro یا Enterprise استفاده می‌کنید، می‌توانید تغییراتی در ویرایشگر Group Policy ایجاد کنید. کاربران نسخه Windows 10 Home در مورد این روش برای غیرفعال کردن بروزرسانی‌های خودکار در ویندوز 10 خیلی خوش شانس نیستند.
اگر این راه حل را انتخاب کنید، به روزرسانی‌های امنیتی همچنان به طور خودکار نصب می‌شوند. برای سایر به روزرسانی‌ها، صرفا به شما اطلاع داده می‌شود که آنها در دسترس هستند و می‌توانید آنها را در صورت نیاز بروزرسانی کنید. این شیوه‌ای است که در بروزرسانی ویندوز در گذشته وجود داشت. امروزه از انجایی که مایکروسافت می‌خواهد نیاز کاربران تازه کار را برای بروزرسانی آسان برطرف کند، این تنظیمات را به قیمت دادن حق انتخاب کمتر به کاربران باتجربه اعمال کرده است.

اگر از نسخه ‌های Windows 10 Education ، Pro یا Enterprise استفاده می‌کنید، می‌توانید تغییراتی در Group Policy Editor ایجاد کنید. اما دقت کنید، اگر از کاربران نسخه Windows 10 Home باشید، این نوع روش غیرفعال کردن بروزرسانی‌های Windows 10 خیلی به ذائقه شما خوش نمی‌آید.

در ادامه نحوه تنظیم Group Policy Editor برای جلوگیری از بروزرسانی‌های خودکار در ویندوز 10 به طور کامل شرح داده شده است:

1. دستور Run (Win + R) را اجرا کنید. “gpedit.msc” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا Group Policy Editor باز شود.

Run (Win + R)

2: از طریق “Computer Configuration” به “Administrative Templates” بروید.

3. “Windows Components” و سپس “Windows Update” را انتخاب کنید.

4. گزینه “Configure Automatic Updates” را در سمت راست انتخاب کنید.

5. گزینه “Notify for download and auto install” را انتخاب کنید.

Notify for download and auto install

6. روی “اعمال” و “OK” کلیک کنید.

7. “Windows Update” را در منوی Start وارد کرده و “Windows Update Settings” را انتخاب کنید.

8. رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا بروزرسانی group policy editor به پایان برسد.

9. بروزرسانی‌ ها را بررسی کنید. اگر ویندوز آنها را تشخیص داده باشد باید به شما اطلاع داده شود اما دیگر نباید به صورت خودکار نصب شوند.

ضرورت غیرفعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10

بروزرسانی سیستم عامل، درایور و نرم افزارها، اغلب باعث تغییر عملکرد صحیح، به یک عملکرد غیرمنتظره‌ در رایانه می‌شود. یکی از راه‌های حفظ عملکرد برنامه‌های در حال کار در سیستم رایانه‌ای در برابر مشکلات پیش بینی نشده، این است که قبل از نصب بروزرسانی‌ها در سیستم خود، از تمام اطلاعات یک نسخه پشتیبان (بک آپ) تهیه کنید.

متأسفانه، هنگامی که فایل های آپدیت خودکار در ویندوز 10 بدون تأیید شما نصب می‌شوند، نمی‌توانید این مراحله احتیاطی را انجام دهید و در صورت نیاز به برگرداندن بروزرسانی به حالت قبل از آپدیت، ممکن است مجبور باشید از نسخه‌ های پشتیبانی قدیمی استفاده کنید.

بسیاری از بروزرسانی ‌ها نیاز به راه اندازی مجدد دستگاه کامپیوتری به منظور کامل شدن عملیات نصب و انطباق با پهنای باند هنگام بارگیری دارند. این مورد می‌تواند به پاسخگویی آهسته یا باتاخیر، در راه اندازی مجدد برنامه‌هایی که آپدیت پیش بینی نشده دارند، منجر شود. در برخی از موارد دیده شده که ری‌استارت خودکار پس از بروزرسانی، باعث حذف بسیاری از اطلاعات ذخیره نشده و از دست رفتن بسیاری از فایل‌ها می‌شود.

بنابراین دلایل زیادی برای غیرفعال کردن آپدیت خودکار در ویندوز 10 وجود دارد. فقط دقت کنید که سرویس دریافت آپدیت‌ها را خاموش نکنید و فراموش نکنید که ضرورت برخی از نرم افزار‌ها را برای بروزرسانی‌های مرتب، بررسی کنید. در حالی که انجام بروزرسانی خودکار می‌تواند مشکل ساز باشد، عقب ماندن سیستم نرم افزاری شما از بروزرسانی‌های حیاتی نیز می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.

یکی دیگر از روش‎‌های غیر فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز 10 این است که در قسمت تنظیمات ویندوز، زمان آپدیت ویندوز را به تعویق بیاندازید. یعنی به جای اینکه قابلیت آپدیت خودکار را برای همیشه غیرفعال کنید؛ مدت زمان بین آپدیت‌ها را طولانی‌تر کنید.
برای انجام این کار
• ابتدا از قسمت تنظیمات ویندوز گزینه “Update & Security” را انتخاب کنید، سپس بر روی گزینه “Windows Update” کلیک کنید. بعد گزینه “Advanced options” را برای انجام تنظیم تخصصی‌تر انتخاب کنید.

نحوه غیر فعال کردن آپدیت با گزینه Update & Security

• حالا تیک گزینه “Pause updates” را با کلیک کردن فعال کنید.

Pause updates

توجه داشته باشید پس از انجام مراحل گفته شده در بالا، ویندوز هیچ بروزرسانی جدیدی را تا زمانی‌ که روز مشخص شده فرا برسد، انجام نخواهد داد.

جمع بندی

در این مقاله در خصوص شیوه‌ی غیرفعال کردن بروزرسانی‌های خودکار در ویندوز 10 صحبت کردیم . غیر فعال کردن خودکار آپدیت‌ها باعث کنترل بیشتر شما روی رایانه، جلوگیری از اتلاف وقت و جلوگیری از حذف داده‌های ذخیره نشده می‌شود. تنها موردی که لازم است در نظر بگیرید این است که فراموش نکنید تمام سیستم‌های نرم افزاری رایانه شما، به آپدیت منظم احتیاج دارند و در صورتی که بروزرسانی نشوند، دچار اختلال خواهند شد. در نهایت چنانچه به علت آپدیت‌ها یا سایر موارد دچار مشکلات نرم افزاری یا سیستمی شدید، می‌توانید از کارشناسان بازرگانی مهر کمک بگیرید و برای مشاوره و خرید، از بخش گارانتی لپ تاپ از خدمات ما مطلع شوید.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی