>

مقایسه هارد SSD و HDD

  • 10 خرداد 1400
  • 0 دیدگاه
  • 50 بازدید

مقایسه هارد SSD و HDD و اطلاع در مورد شباهت ها و تفاوت های این دو نوع هارد اکسترنال موضوعی است که ذهن کاربران را هنگام ارتقا سرعت لپ تاپ درگیر می‌کند. این که حافظه SSD سرعت بالاتری دارد یا HDD، در جواب این سوال اول از همه باید بگوییم تفاوت این دو به وسعت یک جهان است. اولین و مهم ترین دلیل برای انتخاب هارد درایو های SSD، سرعت بیشتر است. اما در واقع تفاوت این نوع هاردها با نوع HDD یا هاردهای مکانیکی، به این موضوع ختم نمی‌شود و دلایل بسیاری برای برتری SSD ها وجو دارد. سیستم شما بدون درایو حافظه حتی توانایی نصب ویندوز را ندارد، ضمن ای...

9 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

مقایسه هارد SSD و HDD و اطلاع در مورد شباهت ها و تفاوت های این دو نوع هارد اکسترنال موضوعی است که ذهن کاربران را هنگام ارتقا سرعت لپ تاپ درگیر می‌کند. این که حافظه SSD سرعت بالاتری دارد یا HDD، در جواب این سوال اول از همه باید بگوییم تفاوت این دو به وسعت یک جهان است. اولین و مهم ترین دلیل برای انتخاب هارد درایو های SSD، سرعت بیشتر است. اما در واقع تفاوت این نوع هاردها با نوع HDD یا هاردهای مکانیکی، به این موضوع ختم نمی‌شود و دلایل بسیاری برای برتری SSD ها وجو دارد. سیستم شما بدون درایو حافظه حتی توانایی نصب ویندوز را ندارد، ضمن این که اگر این حافظه ظرفیت کمی داشته باشد یا ضعیف باشد در اجرای برنامه ها حتی برنامه ی ساده ای مثل وورد با اختلال مواجه می‌شود و سرعت پایین باز کردن برنامه ها شما را آزار خواهد داد. بنابراین اگر ظرفیت حافظه لپ تاپ شما پایین است برای جلوگیری از مواجهه با این مسئله لازم است به فکر تهیه ی یک درایو حافظه با ظرفیت قابل قبول باشید. اما چه نوع حافظه ای برا شما مناسب است؟ در این مقاله از سری مقالات آموزشی بازرگانی مهر، سعی کردیم با مقایسه هارد SSD و HDD و بیان تفاوت های این دو حافظه، در انتخاب بهتر راهنمای شما باشیم و اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید…

هارد چیست؟

قبل از مقایسه هارد SSD وHDD ابتدا باید این دو درایو حافظه را تعریف کنیم. دیسک ثابت یا هارد درایو یک نوع مخزن الکترومکانیکی است که داده‌های دیجیتال را به کمک یک سر مغناطیسی و بازوی محرک بر روی دیسک های گردان ذخیره کرده و در صورت نیاز بازخوانی می‌کند. این داده‌ها در هارد به‌شکل تصادفی در بلوک‌های کوچک ذخیره و بدون نیاز به رعایت ترتیب خاصی ‌بازخوانی می‌شوند. داده‌های ذخیره شده روی هارد حتی با خاموش شدن سیستم از بین نمی‌روند و برای همیشه در هارد باقی خواهند ماند.

هارد HDD چیست؟

HDDبه عنوان اولین مخزن ذخیره‌ داده‌ روی لپ تاپ و کامپیوتر شناخته می‌شود. اولین هارد به نام هارد دیسک IBM 650 RAMAC در سال ۱۹۵۶ به جهان عرضه شد که شباهت چندانی به شکل امروزی حافظه های موجود نداشته و بیشتر شبیه به یک یخچال غول‌پیکر بوده است که تنها می‌توانست ۳.۷۵ مگابایت داده را ذخیره کند! اما امروز جای آن را مدل‌های جدیدتر و کوچکتری پر کرده اند که ظرفیت بیشتری هم برای ذخیره‌ی اطلاعات دارند.

هارد SSD چیست؟

SSD یک نوع منبع ذخیره‌ی اطلاعات و داده ها است که از طریق حافظه‌ی فلش، داده ها را ذخیره می‌کند و به‌ شکلی طراحی شده است که بتواند به‌صورت مداوم داده‌‌ها را روی خود ذخیره سازی کند. این نوع دیسک های حافظه از آنجایی که دارای سر خواندن و نوشتن و همچنین دیسک ذخیره‌ی اطلاعات نیستند، به آن‌ها دستگاه حالت جامد نیز گفته می‌شود. SSD ها برخلاف HDD قدمت چندانی ندارند و با افزایش تمایل بشر به افزایش فضای ذخیره سازی و افزایش سرعت پا به عرصه‌ی تکنولوژی گذاشتند. سال ۱۹۷۰ حافظه‌های جانبی وارد بازار شدند و در ۱۹۸۰ از رده خارج شدند و به دنبال آنها فلش مموری‌های امروزی وارد بازار شدند که برای ذخیره اطلاعات نیازی نیروی برق ندارند. هارد SSD اولین بار سال 2007 با ظرفیت 1 گیگابایت به بازار عرضه شد و با پیشرفت لپ تاپ‌ها و افزایش قدرت آن‌ها، ظرفیت این نوع حافظه‌ها نیز افزایش پیدا کرد.

کارکرد هارد HD و SSD چه تفاوتی با هم دارد؟

در مقایسه HDD و SSD می‌توان گفت هاردهای HDD به‌صورت الکترومکانیکی عمل می‌کنند، یعنی مدارهای موجود در آنها نیروی محرکه‌ی اجزای داخلی را فراهم می‌کنند. این دیسک‌ها در واقع صفحات مغناطیسی و گردانی هستند که داده‌های شما را راوی خود ذخیره می‌کنند. توسط یک قطعه مخصوص که با کمک بازوی محرک روی دیسک در حرکت است، اطلاعات شما روی پلاتر ثبت شده و در صورت نیاز بازخوانی می‌شوند. اما SSD ساختار کاملا متفاوتی دارند و برای ثبت اطلاعات از مدارها استفاده می‌کنند. مدارهای به کار رفته در آن ها بدون استفاده از اجزای مکانیکی اطلاعات را روی خود ذخیره کرده و در صورت نیاز شما با سرعت هرچه تمام‌تر آن ها را بازیابی می‌کنند. هر دوی این حافظه ها غیرفرار بوده و در صورت جدا شدن از منبع و یا خامشو شدن سیستم اطلاعات و داده های شما را نگه می‌دارند.

مقایسه هارد SSD و HDD ، تفاوت این دو در چیست؟

در ادامه این مقاله تفاوت های این دو حافظه را از جمله تفاوت در سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات، از نظر تفاوت در رمزنگاری و امنیت، از نظر لرزش به همنگام ذخیره اطلاعات، طول عمر، تحمل در برارب سرما و گرما، ایجاد سروصدا به هنگام ذخیره سازی اطلاعات و موارد دیگر را به شکل کامل بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید…

سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات

سرعت یکی از تفاوت‌های اصلی بین هارد دیسک و حافظه‌ی حالت جامد می‌باشد. و از نظر سرعت باید گفت SSD با HDD قابل مقایسه نیست و سرعت بسیار بالایی دارد. لپ تاپ هایی که به حافظه SSD مجهز اند به سرعت بوت شده و در چند ثانیه عملیات در حال اجرا را به پایان می‌رسانند. اجرای برنامه‌ها، باز و بسته شدن فایل ها و انتقال پوشه به کمک SSD در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. حافظه‌های SSD از هر نظر سرعت بیشتری از حافظه‌های HDD دارد. که به علت مکانیزم آن ها بوده و مکانیزم ان ها باعث می‌شود در تمامی مراحل از راه‌اندازی تا بازخوانی اطلاعات این سرعت را به‌خوبی حفظ کنند.

تاثیرات مغناطیسی

هارد دیسک‌ها با استفاده از اجزای مغناطیسی اطلاعات شما را روی صفحات مغناطیسی ذخیره می‌کنند، بنابراین در صورت قرار گرفتن آهن‌ربا یا هر شی دیگری با تاثیر مغناطیسی اطلاعات ثبت شده روی هارد تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در واقع اطلاعات ثبت شده روی HDD اکثرا تحت تاثیرات مغناطیسی از بین می‌روند، اما SSDها از آنجایی که برای ذخیره‌ی اطلاعات از صفحات مغناطیسی استفاده نمی‌کنند، دربرابر اثرات مغناطیسی در امان می‌باشند.

لرزش به هنگام ذخیره‌ی اطلاعات

همانطور که گفتیم هارد دیسک‌ها دارای اجزای مکانیکی هستند که در حین ثبت اطلاعات در قاب HDD به حرکت درآمده و داده‌ها را روی دیسک‌ها‌ی گردان مغناطیسی ذخیره می‌کنند. به همین علت HDD در حین ذخیره‌ی داده‌ها لرزش دارند. اما SSD به دلیل عدم وجود اجزای مکانیکی کوچکترین حرکت یا لرزشی نخواهند داشت.

طول عمر

حافظه‌های SSD در هر بلوک خود دارای سلول‌های حافظه‌ای با قابلیت ثبت و حذف محدود هستند. بعد از گذشت ۶ سال سلول‌های موجود در مدار حافظه‌ی آن توانایی در ثبت و نگهداری اطلاعات از دست خواهد داد. این مووضع در ارتباط با هارد دیسک‌ها نیز صدق می‌کند، و ابزارهای مکانیکی آن‌ها به مرور زمان دچار فرسودگی می‌شوند.

حداکثر ظرفیت‌های رایج

حجم ۴ ترابایت حداکثر ظرفیت عرضه شده برای SSD است که قیمت بسیار بالایی دارد و معمولا در دسترس نیست. کاربرانی که حافظه‌ SSD را انتخاب می‌کنند می‌توانند با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت تا ۱ ترابایت آن را تهیه کنند. در حالی است که کمترین ظرفیت هارد دیسک‌‌ها ۵۰۰ گیگابایت بوده و تا ۱۵ ترابایت ادامه دارد. کاربران با صرف هزینه‌‌های نه چندان زیاد می‌توان با این نوع حافظه از ظرفیت چند برابری بهره ببرند.

تحمل در برابر سرما و گرما

قطعات الکترونیکی در برای سرما و گرما حساس هستند و حافظه های HDD و SSD نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سرما و گرمای زیاد برای اجزای داخلی و مدارهای این دو حافظه می‌تواند کشنده باشد و آن ها را از کار بیندازد. در واقع بهترین دما برای نگهداری هر دو درایو، دمای اتاق می‌باشد، البته حافظه‌های حالت جامد در مقابل حداقل و حداکثر دما مقاومت بیشتری دارند.

وزن و اندازه

مقایسه هارد SSD و HDD از نظر وزن می‌توان گفت HDDها به مراتب سنگین‌تر هستند. وزن انواع حافظه‌‌های HDD به دلیل به کار رفتن قطعات مختلف در آن ها بین ۱۱۵ تا ۷۲۰ گرم متفاوت است. اما SSDها از مدار تشکیل شده‌ و تنها وزن آن بابت برد مدارها و قالب ‌بیرونی است که آن‌ها را یدک می‌کشد. معمولا بین ۴۵ تا ۶۰ گرم وزن داشته و به نسبت HDD ها بسیار سبک‌ترهستند. ضمن اینکه هارد دیسک‌هایHDD به دلیل طراحی خاصی که دارند دارای محدودیت در اندازه اند و نمیتوانند از حد مشخصی کوچکتر باشند. اما SSDها این قابلیت را دارند که در جعبه‌‌های کوچک ۶ سانتی‌متری نیز تولید شوند.

ایجاد سروصدا به هنگام ذخیره سازی اطلاعات

صدای چرخش و قژقژ در حین ذخیره‌ی اطلاعات برای تمام کسانی که با لپ تاپ و کامپیوتر سر و کار داشته اند، صدای آشنایی بوده و به نظر می‌رسد صدای طبیعی باشد. در واقع به دلیل حرکت بازوی خواندن و نوشتن و همچنین چرخش موتور محرک پلاترها این صدا در سیستم شما ایجاد می‌شود. اما خوش بختانه حافظه‌های SSD درهنگام ذخیره‌سازی هیچ سروصدایی نداشته و در سکوت کامل عملیات را انجام می‌دهد.

مصرف انرژی و تولید گرما

حافطه‌های حالت جامد یا SSD دارای موتور محرکه و پلاتر گردان نیستند و برای فعالیت به انرژی بالایی نیاز ندارند، این درایوها انرژی دریافتی را به بهترین شکل برای ذخیره یا خوانش اطلاعات به کار می‌برند. بنابراین SSD ها گرمای کمتری تولید می‌کنند. در عوض HDD ها که برای فعالیت به انرژی بیشتری نیاز دارند چرا که چرخش موتورهای محرکه و دیسک‌های مغناطیسی در آن ها باعث تولید گرمای بیشتر می‌شود.

مقاومت در برابر ضربه و لرزش

SSDدر مقایسه هارد SSD و HDD از نظر مقاومت در برابر ضربه و لرزش نیز باید دوباره به این موضوع اشاره کنیم که هارد HDD از قطعات مکانیکی تولید می‌شوند، بنابراین به دلیل داشتن قطعات متحرک و فضای خالی در اطراف قطعات، در برابر انواع ضربه و شوک آسیب‌پذیرتر هستند. اما طراحی خاص حافظه‌های SSD در این زمینه هم به کمکشان آمده و باعث می‌شود در برابر ضربه، لرزش یا هر اتفاق دیگری که موجب وارد آمدن شوک به آن می‌شود، مقاومت بالایی داشته باشند.

جمع بندی

همانطور که گفتیم هر دو درایو حافظه برای کابرکرد سیستم شما به ‌شدت لازم و کارآمد هستند. اما SSD ها با وجود قیمت بالاتر، به دلیل کارآیی بالا، سرعت فوق االعاده، امنیت بالا و دیگر مزایا به نسبت HDD انتخاب بهتر و مناسب ‌تری است. بنابراین اگر به عنوان کاربری که به صورت مداوم با لپ تاپ سر و کار دارد و وقت زیادی را صرف کار با سیستم می‌کند، اگر از سرعت پایین لپ تاپ خود خسته شدید و دوست دارید عملکرد و سرعت آن را بالا ببرید، پیشنهاد می‎دهیم برای خرید یک هارد SSD فوق‌العاده، پس انداز کنید. به نظر شما داشتن کدام نوع حافظه‌ از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است ؟ در مقایسه هارد SSD و HDD کار با کدام حافظه را ترجیح می‌دهید؟ خوش حال می‌شویم که اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی استفاده از انواع حافظه دارید در قسمت نظرات این مقاله با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر برای تهیه هارد متناسب با استفاده خود نیاز به مشاوره و راهنماییی دارید به توانید از طریق شماره تماس های موجود با کارشناسان ما در در بخش نمایندگی لپ تاپ بازرگانی مهر ارتباط برقرار کنید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.  

سوالات متداول

انواع هارد SSDکدامند و کدام نوع برای من مناسب است؟

این نوع حافظه ها مدل‌های گوناگونی دارند، برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع آن برای کاربردی که مورد نظر شما است می‌توانید از مشاوران ما کمک بگیرید یا در قسمت کامنت های همین پست مشاوره بگیرید.

نصب ویندوز روی SSD چقدر روی سرعت لپ تاپ تاثیر گذار است؟

SSD سرعت بالایی دارد و اطلاعات ذخیره شده روی آن با سرعت قابل توجهی بازخوانی می‌شوند. بنابراین قطعا با نصب ویندوز روی آن سرعت لپ تاپ شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

طول عمر SSD بیشتر از HDDاست؟

معمولا طول عمر حافظه حالت جامد به نسبت هارد دیسک‌ کمتر است، اما حافظه‌های SSD ماندگاری بالاتری داشته و با طراحی خاصی که دارد را در مقابل انواع ضربه و شوک مقاوم است، در نهایت میتوان گفت SSD عمر بیشتری نسبت به HDD دارد.

در اجرای بازی عملکرد HDDبهتر است یا عملکرد SDD؟

سرعت SSD خیلی بالاتر از HDDاست، بنابراین وجود یک درایو SSD باعث می‌شود تجربه‌ی با کیفیت‌تر و پرسرعت‌تری در اجرای انوع بازی ها داشته باشید.

انوع هارد اکسترنال کدامند؟

هارد اکسترنال یا حافظه‌های جانبی در دو نوع HDD و SSD به بازار عرضه می‌شود، که در این میان حافظه‌های SSD قیمت بالاتری دارند.

مقایسه هارد SSD و HDD از لحاظ قیمت به چه صورت است؟

معمولا حافظه های SSD به دلیل کارایی بالاتر و طراحی خاص قیمت بالاتری به نسبت حافظه های HDD دارند.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

2 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی