>
مجله مهر مقالات بررسی کارایی های کلید fn در لپ تاپ ایسوس

بررسی کارایی های کلید fn در لپ تاپ ایسوس

  • 21 اردیبهشت 1401
  • 0 دیدگاه
  • 71 بازدید

همان طور که می دانید هر کدام از دکمه های کیبورد، معنا و مفهوم خاصی دارند و کار خاصی را انجام می دهند و وجود آن ها در صفحه کلید ضروری است. اما طرز چیدمان دکمه های کیبورد و کارایی برخی از آن ها در لپ تاپ های جدید با سیستم های قدیمی کاملا متفاوت است و ممکن است شما را به اشتباه بیندازند. یکی از این کلیدها fn است؛ دکمه ای پرکاربرد اما گمنام که شاید کمتر کسی بداند که دقیقا برای چه کاری ساخته شده است. در این مقاله از بازرگانی مهر سرمستان تصمیم داریم به کاربرد کلید fn در لپ تاپ ایسوس بپردازیم و بررسی کنیم که طراحان آن را بهر چه کاری ساخته ...

3 دقیقه مطالعه
0 رای ثبت شده است

همان طور که می دانید هر کدام از دکمه های کیبورد، معنا و مفهوم خاصی دارند و کار خاصی را انجام می دهند و وجود آن ها در صفحه کلید ضروری است. اما طرز چیدمان دکمه های کیبورد و کارایی برخی از آن ها در لپ تاپ های جدید با سیستم های قدیمی کاملا متفاوت است و ممکن است شما را به اشتباه بیندازند. یکی از این کلیدها fn است؛ دکمه ای پرکاربرد اما گمنام که شاید کمتر کسی بداند که دقیقا برای چه کاری ساخته شده است. در این مقاله از بازرگانی مهر سرمستان تصمیم داریم به کاربرد کلید fn در لپ تاپ ایسوس بپردازیم و بررسی کنیم که طراحان آن را بهر چه کاری ساخته اند.

کاربرد کلید fn در لپ تاپ ایسوس چیست؟

دکمه fn در لپ تاپ ایسوس مخفف کلمه function است و یک گزینه کمکی در کیبورد به شمار می آید. شما می توانید برای انجام برخی کارها این دکمه را با برخی از حروف یا کلیدهای دیگر روی کیبورد ادغام کنید و فرآیند مد نظرتان را از طریق میانبرهای صفحه کلید انجام دهید.
برخی از کاربران ممکن است تا به حال با این کلید در لپ تاپ ایسوس آشنا نشده باشند و متوجه نشوند که منظور ما چیست. برای درک بهتر fn و کارآیی آن کلیدهای Shift و Alt را در نظر بگیرید. این کلیدها به تنهایی کار خاصی انجام نمی دهند؛ اما زمانی که با کلیدهای دیگر ترکیب می شوند، می توانند میانبرهای خوب و کاربردی برای شما بسازند. این کلید نیز دقیقا مانند این دو دکمه یک میانبر برای ساده تر شدن انجام فرآیندها به حساب می آید.
کاربرد کلید fn در لپ تاپ ایسوس به گونه ای است که کارهایی مثل Pause یا Play کردن موزیک یا رفتن به موزیک قبل و بعد را برای کاربران انجام می دهد. همچنین فشار دادن همزمان آن با کلیدهای f در دستگاه کارایی آن ها را نیز تغییر می دهد. توجه داشته باشید که کارایی این کلید در مدل های مختلف دستگاه های ایسوس متفاوت است و شما باید با توجه به مدل سیستم خود و از طریق امتحان کردن متوجه کاربردهای اصلی آن شوید.
اگر نگاهی به کلیدهای سری f در لپ تاپ خود بیندازید، متوجه خواهید شد که علاوه بر عبارات f1 تا f12، آیکون های دیگری مانند نور، هات اسپات، تاچ پد و… روی آن ها کشیده شده است. این آیکون ها نشان دهنده کاربرد کلید fn در لپ تاپ ایسوس هستند. به عنوان مثال اگر اف ان را همزمان با f1 در لپ تاپ ایسوس فشار دهید، سیستم شما را در حالت Sleep یا Suspend to RAM قرار می دهد. علاوه بر این ها اگر شما می خواهید نور لپ تاپ خود را تنظیم کنید می توانید برای راحت تر انجام دادن این کار کلید fn را همزمان با کلید f9 ،f7 ،f6 و f10 فشار دهید.

فعال کردن کلید اف ان در لپ تاپ Asus

در برخی مواقع ممکن است کلید fn در لپ تاپ ایسوس از کار بیافتد و غیر فعال شود که این امر برای افرادی که مرتبا از این کلید استفاده می کنند بسیار سخت است و کار با لپ تاپ را برای آن ها کمی دشوار می کند. این غیر فعال شدن دکمه اف ان می تواند دلایل متعددی داشته باشد که ما در ادامه به برخی از آن ها و نحوه راه اندازی مجدد آن خواهیم پرداخت.

1.ممکن است غیر فعال شدن این دکمه لپ تاپ ایسوس در ویندوز به خاطر تضاد بین درایورهای پیش فرض باشد. در این صورت شما می توانید وارد منوی کنترل پنل لپ تاپ تان شوید و Synaptics pointing را پاک کنید. بعد از انجام این کار این دکمه لپ تاپ شما دوباره فعال خواهد شد.

2.دومین روش برای فعال کردن کلید fn از کار افتاده در لپ تاپ ایسوس به روز رسانی کردن درایورها است. آپدیت نکردن درایورها در برخی مواقع باعث از کار افتادن آن و در برخی مواقع باعث وقوع اتفاق های بدتری برای سیستم شما می شود؛ در نتیجه سعی کنید این آپدیت ها را به موقع انجام دهید.

3.یک روش دیگر برای فعال کردن دکمه fn لپ تاپ asus پاک کردن درایو هات کی است. برای انجام این کار باید ابتدا به قسمت Device Manager مراجعه کرده و درایور هات کی را جست و جو کنید. سپس بر روی درایور راست کلیک کرده و تب مخصوص Uninstall را انتخاب کنید. بعد از انجام این مراحل می توانید درایورهای HID Compliant Keybord و HID Compliant Mouse را حذف یا غیر فعال کنید. در ادامه لپ تاپ تان را یکبار ریستارت کرده و امتحان کنید که آیا کلید fn فعال شده است یا خیر. اگر با انجام این مراحل نیز مشکل حل نشد و این دکمه مجدد راه اندازی نشد، می توانید به نمایندگی لپ تاپ ایسوس مراجعه کنید تا متخصصان حاضر در نمایندگی مشکل سیستم شما را بر طرف کنند.

اگر دوست دارید که این کلید برای همیشه فعال باشد و در هر بار استفاده نیازی به فشردن آن نداشته باشید، می توانید دکمه esc و fn را به صورت همزمان فشار دهید. برای غیر فعال سازی مجدد آن نیز همین کار را تکرار کنید.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم همه کلیدهایی که در کیبورد لپ تاپ ایسوس و سایر لپ تاپ ها قرار دارند کار خاصی را انجام می دهند و وجود آن ها ضروری است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله، کاربرد کلید fn در لپ تاپ ایسوس را به شما آموزش دهیم تا شما بتوانید فرآیندهای لازم را به صورت میانبر با استفاده از آن انجام دهید. کلید fn نیز مانند کلید Alt، Ctrl و Shift یک کلید میانبر رفاهی برای کاربران است. این کلید می تواند کارایی دکمه های دیگر را تغییر دهد و معمولا برای سریع تر کردن کارها و دسترسی به امکانات مختلف استفاده می شود.

0 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

0 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی