>
مجله مهر مقالات گوشی بخریم یا تبلت؟ هرکدام را بهر چه کاری ساخته اند؟

گوشی بخریم یا تبلت؟ هرکدام را بهر چه کاری ساخته اند؟

  • 14 فروردین 1401
  • 0 دیدگاه
  • 63 بازدید

با شروع روزهای کرونایی و قرنطینه در منازل و برگزاری کلاس های مدرسه و دانشگاه به صورت مجازی بازار خرید و فروش انواع گوشی و تبلت بسیار داغ تر از قبل شد؛ اما در کنار آن یک چالش مهم نیز برای پدرها و مادرها به وجود آمد و آن این بود که گوشی بخریم یا تبلت؟ در واقع آن ها نمی دانستند که کدام یک برای فرزندانشان بهتر است؛ به خصوص والدینی که تا پیش از آن قوانین سختگیرانه ای درباره استفاده از گوشی داشتند و حالا مجبور بودند برای حضور در کلاس اینترنت و تلفن هوشمند را در اختیار فرزند خود قرار دهند. هنوز هم با گذشت دو سال از شیوع بیماری و تجربه برگ...

8 دقیقه مطالعه
3 رای ثبت شده است

با شروع روزهای کرونایی و قرنطینه در منازل و برگزاری کلاس های مدرسه و دانشگاه به صورت مجازی بازار خرید و فروش انواع گوشی و تبلت بسیار داغ تر از قبل شد؛ اما در کنار آن یک چالش مهم نیز برای پدرها و مادرها به وجود آمد و آن این بود که گوشی بخریم یا تبلت؟ در واقع آن ها نمی دانستند که کدام یک برای فرزندانشان بهتر است؛ به خصوص والدینی که تا پیش از آن قوانین سختگیرانه ای درباره استفاده از گوشی داشتند و حالا مجبور بودند برای حضور در کلاس اینترنت و تلفن هوشمند را در اختیار فرزند خود قرار دهند. هنوز هم با گذشت دو سال از شیوع بیماری و تجربه برگزاری کلاس های آنلاین این سوال برای والدین وجود دارد و آن ها دوست دارند بدانند که کدام یک از این وسایل دیجیتال برای فرزندشان بهتر است؟
برای اینکه بتوان دقیق تر به این سوال پاسخ داد باید معیارهای مختلفی را در نظر گرفت. در ادامه این مطلب قصد داریم با بررسی معیارهای اصلی برای خرید تبلت یا گوشی به شما نشان دهیم که کدام یک به کارتان خواهد آمد و البته در چه مواردی می توانید از هردوی آن ها به صورت هم زمان استفاده کنید. این راهنما تنها برای والدین و فرزندان دانشجو یا دانش آموز آن ها نیست؛ بلکه هر کس دیگری نیز می تواند به کمک آن به راحتی بین این دو محصول انتخاب کند. با ما همراه باشید!

اولین نکته: هدف شما از خرید چیست؟

یک قاعده کلی در خرید وسایل دیجیتال وجود دارد و آن این است که برای انجام چه کاری قصد خرید دارید؟ پاسخ دادن به این سوال مسیر کلی شما را تا حد زیادی مشخص می کند و شاید از همان ابتدا گزینه مناسب را نیز روشن کند. بسیاری از ما به این پرسش پاسخ های کلی می دهیم و همین کار را کمی مشکل می کند. به عنوان مثال انجام کارهای معمولی یا درس خواندن یا بازی کردن جواب هایی هستند که نمی توانند انتخاب های شما را محدود کنند. به جای این کار برای اینکه متوجه شوید که باید گوشی بخریم یا تبلت، بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید.

  1. برای چه کسی قصد خرید تبلت یا گوشی را دارید؟
  2. معمولا برای انجام چه کارهایی از گوشی یا تبلت خود استفاده می کنید؟ (کارهایی که بیشتر از یکی دو ساعت از روز خود را به آن ها اختصاص می دهید در پاسخ به این سوال بگویید)
  3. قصد دارید چقدر برای این کار هزینه کنید؟
  4. از کدام یک از امکانات گوشی یا تبلت استفاده بیشتری می کنید؟
  5. کار شما در محیط بیرون است یا معمولا در خانه یا محیط های سربسته هستید؟

با پاسخ دادن به همین پنج سوال ساده می توانید متوجه شوید که کدام محصول را خریداری کنید. این سوالات نه تنها شما را به انتخاب درستی بین تبلت و گوشی می رسانند بلکه تا حدی می توانند مشخص کننده مدلی که باید بخرید هم باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی پاسخ های محتمل شما را به پاسخ سوال مهم گوشی بخریم یا تبلت برسانیم.

سوال اول: برای چه کسی گوشی یا تبلت می خرید؟

حتما می دانید که گوشی ها و تبلت ها هم از نظر ظاهری و هم از نظر کارایی تفاوت های زیادی با هم دارند؛ به همین دلیل اینکه شما برای چه کسی آن ها را می خرید بسیار مهم است. اگر قصد دارید برای فرزند خودتان که در سنین مدرسه به خصوص پیش از دبیرستان به سر می برد یکی از این دو گزینه را بخرید، تبلت بهتر است. چرا که نمایشگر بسیار بزرگ تبلت باعث می شود که او به راحتی بتواند همه تصاویر روی صفحه را دنبال کند و به بخش های مختلف نیز دسترسی داشته باشد. علاوه بر این شما می توانید انواع تبلت های بدون سیم کارت را برای فرزند خود خریداری کنید تا نگرانی تان از بابت استفاده او از این وسیله کمتر شود و بتوانید در محیط خانه کنترل کافی را بر روی فعالیت های او داشته باشید.
البته باید توجه کنید که تبلت ها معمولا وزن بیشتری دارند و همین موضوع ممکن است بچه های کوچک تر را در زمان استفاده خسته کند. به همین دلیل ترجیحا بهتر است بعد از خرید تبلت یک میز مطالعه مناسب نیز برای فرزندتان در نظر بگیرید تا بتواند دستگاه خود را بر روی پایه نگهدارنده قرار دهد و بدون اینکه احساس خستگی کند یا آسیبی به گردن و ستون فقراتش وارد شود از آن نگهداری کند.
برای فرزندان بزرگ تر یعنی کسانی که در سنین دبیرستان و دانشگاه هستند گوشی بهتر است؛ چرا که آن ها به جز شرکت در کلاس استفاده های دیگری نیز از تلفن همراه خود می کنند. علاوه بر این افرادی که در سنین بالاتر هستند معمولا به وسایل جمع و جورتری که جای کمتری را در کیف یا جیب آن ها اشغال کند علاقه نشان می دهند؛ به همین دلیل معمولا دوست ندارند از تبلت هایی با نمایشگر بزرگ استفاده کنند.

سوال دوم: برای چه کاری از تبلت یا گوشی استفاده می کنید؟

اگر در بین دوراهی گوشی بخریم یا تبلت مانده اید و نمی دانید که کدام یک را باید انتخاب کنید، بهتر است مشخص کنید که چه کاری با این وسیله دارید. اگر به دنبال یک دستگاه دیجیتال همه کاره هستید که بتوانید آن را همه جا همراه خود ببرید و کارهایی از قبیل شرکت در کلاس ها یا جلسات کاری، وبگردی و حضور در شبکه های اجتماعی و سایر کارهای معمولی انجام می دهید، گوشی برای شما بهتر است. البته توجه داشته باشید که اگر قصد دارید به طور تخصصی برای کارهایی مثل گیمینگ، تماشای فیلم، ادیت تصویر یا ویدیو، تولید محتوا و… از گوشی استفاده کنید، به سراغ گزینه هایی بروید که امکانات مورد نظر برای آن ها را در اختیار شما قرار می دهند.
با توجه به اینکه تبلت ها نمایشگر بزرگ تری دارند، برای تماشای فیلم، مطالعه، بازی کردن و فعالیت های مولتی تسکینگ بهتر هستند. البته معمولا گوشی های هوشمند با نمایشگرهای قدرتمندتری روانه بازار می شوند که کیفیت بالاتری را ارائه می دهند و آسیب کمتری هم به چشم می رسانند. پس اگر قرار است ساعت های طولانی از روز را خیره به صفحه نمایش بگذرانید، باز هم گوشی انتخاب بهتری است. در نتیجه می توان گفت که اگر تنها هدف شما این است که نمایشگر بزرگی در اختیار داشته باشید که بتوانید راحت تر کتاب و جزوات درسی را بخوانید یا فیلم ببینید، تبلت بهتر است؛ اما اگر کیفیت برایتان اولویت دارد به سراغ گوشی بروید.

سوال سوم: مقدار بودجه ای که برای این کار اختصاص داده اید چقدر است؟

پاسخ این سوال نیز می تواند زمانی که با سوال مهم گوشی بخریم یا تبلت مواجه شده اید، دایره انتخاب های شما را بسیار محدود کند. هر دو دستگاه رنج قیمتی بسیار گسترده ای دارند و شما می توانید در ردیف قیمتی که در نظر دارید انواع مختلفی از آن را پیدا کنید. به طور کلی می توان گفت که در بخش قیمت تفاوتی بین گوشی و تبلت وجود ندارد و بسته به میزان بودجه ای که در اختیار دارید در هر دو گروه می توانید گزینه های خوبی را پیدا کنید. البته بهتر است که پاسخ این سوال را از همان ابتدا بدانید تا بتوانید مدل مناسب برای خودتان را پیدا کنید.

سوال چهارم: از کدام یک از امکانات گوشی یا تبلت بیشتر استفاده می کنید؟

مشخص کردن پاسخ این سوال چیزهای زیادی را روشن می کند و راه را برای رسیدن به جواب گوشی بخریم یا تبلت هموارتر خواهد کرد.
اگر یک عکاس حرفه ای هستید و دوست دارید هر جایی که می روید عکس های جذابی بگیرید، قطعا گوشی گزینه بهتری است. چرا که سازندگان تبلت اصولا توجهی به دوربین های آن نمی کنند و کیفیت تبلت های پرچم دار نیز فراتر از توانایی برقراری یک تماس تصویری نمی رود. در واقع انتظار نمی رود که شما یک تبلت بزرگ را در دست بگیرید و از جاهای مختلف عکاسی کنید؛ پس کسی هم به دوربین اهمیت زیادی نمی دهد. در مقابل در گوشی های هوشمند می توان انواع مختلف سنسورها و قابلیت ها را دید؛ به گونه ای که برخی از پرچمداران این محصولات با دوربین های حرفه ای برابری می کنند.
تبلت ها معمولا برای کارهای خیلی حرفه ای طراحی نمی شوند و بیشتر کاربری عمومی دارند؛ به عنوان مثال پیدا کردن یک تبلت گیمینگ کار سخت تری از یافتن گوشی مخصوص بازی است. در واقع خریداران این وسایل نیز معمولا افرادی نیستند که به صورت تخصصی بر روی یک حوزه کار می کنند و بیشتر آن را برای فرزندان کوچک خود یا انجام کارهای ساده تر می خرند. به همین دلیل هم هست که معمولا پردازنده های خیلی پرقدرتی در مدل های میان رده تبلت ها استفاده نمی شود. البته اگر به سراغ گزینه های بالا رده بروید می توانید تراشه های پرقدرت را نیز پیدا کنید؛ اما به طور کلی می توان گفت که توان پردازشی و قدرت سخت افزاری یک گوشی هم قیمت بسیار بیشتر از تبلت خواهد بود.
اگر عادت دارید که حجم زیادی از اطلاعات را روی گوشی یا تبلت خود نگهداری کنید، معمولا تبلت انتخاب بهتری است. چرا که سازندگان اغلب از حافظه های بزرگ تری برای آن استفاده می کنند؛ البته این موضوع بیشتر مربوط به مدل های قدیمی تر است. چرا که امروزه می توان گوشی هایی با 1 ترا بایت حافظه را نیز پیدا کرد و بر روی آن هر گونه اطلاعاتی را نگه داشت.
نکته مهم دیگر امکان اتصال وسایل جانبی به گوشی یا تبلت است؛ بسیاری از تبلت های موجود در بازار از قلم های نوری پشتیبانی می کنند و شما می توانید به آن ها کیبورد و حتی ماوس متصل کنید. این در حالی است که گوشی ها چنین قابلیتی را در اختیار شما قرار نمی دهند و موارد کمی را می توان پیدا کرد که همراه قلم استفاده شود. با توجه به همین قابلیت می توان تبلت را یک لپ تاپ کوچک و جمع و جور دانست؛ به خصوص اگر به سراغ گزینه های ویندوزی بروید. پس اگر به دنبال انجام پروژه های دانشجویی یا کاری سبک، تایپ کردن یا طراحی با قلم های نوری هستید، بهتر است یک تبلت بخرید.

سوال پنجم: معمولا در خانه کار می کنید یا محیط بیرون؟

توجه داشته باشید که منظور ما از خانه محیط هایی است که در آن ها به پریز برق و وای فای دسترسی دارید. با توجه به بزرگ بودن اندازه تبلت ها این امکان وجود دارد که در آن ها باتری با ظرفیت بیشتر را قرار دهند. البته تامین انرژی لازم برای نمایشگر بزرگ تر نیز کار دشواری است. در بخش دوام شارژ باتری بهتر است که به طور خاص یک مدل گوشی و تبلت را با هم مقایسه کرد؛ اما اگر می خواهید بدانید که برای کار در محیط بیرون گوشی بخریم یا تبلت، می توان گفت که پاسخ این سوال تبلت است. تجربه نشان داده است که به طور کلی عملکرد تبلت ها در نگهداری شارژ بهتر است و معمولا شارژرهای سریع آن ها نیز قدرت بیشتری دارند.
البته اگر با اینترنت کار دارید، باید حتما به سراغ تبلت هایی بروید که امکان پشتیبانی از سیم کارت را دارند. برخی تبلت ها درگاهی برای سیم کارت ندارند و تنها از طریق وای فای به اینترنت متصل می شوند. اگر در محیط بیرون کار می کنید، باید مراقب این موضوع باشید؛ در غیر این صورت مجبور به خرید یک مودم سیار نیز خواهید شد.
از نظر وزن و اندازه گوشی گزینه بهتری برای محیط بیرون است؛ چرا که حمل آن برای شما راحت تر است، نیازی نیست یک کیف بزرگ همراه خود ببرید و البته می توانید آن را در جیبتان بگذارید. خوشبختانه در سال های اخیر سازندگان بر روی قدرت باتری گوشی های هوشمند نیز کار کرده اند و اکنون می توان گزینه هایی را پیدا کرد که تا یک روز کامل دوام شارژ دارند. علاوه بر این در زمان خرید گوشی نگران پشتیبانی از سیم کارت نیستید و می توانید هر مدلی را بدون این دغدغه انتخاب کنید.

جمع بندی

بسیاری از ما در زمان خرید تلفن های هوشمند با این سوال مواجه می شویم که گوشی بخریم یا تبلت؟ این موضوع مربوط به نداشتن اطلاعات کافی درباره این دو وسیله و البته عدم شناخت معیارها برای خرید است. در این مطلب 5 سوال اساسی را مطرح کردیم و به آن ها پاسخ دادیم. شما می توانید با مشخص کردن جواب این سوالات برای خود مشخص کنید که گوشی گزینه بهتری است یا تبلت. همان طور که در متن نیز اشاره کردیم، کاربرد مورد نظر شما مهم ترین نکته در زمان انتخاب است، پس قبل از هر چیز ابتدا مشخص کنید که چه کاری می خواهید انجام دهید و سپس بعد از تعیین مقدار بودجه در دسترس به سراغ انتخاب بروید. در آخر اگر در هنگام خرید گوشی یا تبلت سوالی داشتید میتوانید با گارانتی موبایل بازرگانی مهر تماس حاصل نمایید.

3 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

2 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی