>

نحوه بکاپ گرفتن از گوشی آیفون

  • 26 فروردین 1400
  • 0 دیدگاه
  • 35 بازدید

در این مقاله نحوه بکاپ گرفتن از گوشی آیفون را با دنبال کردن چندین گام‌ ساده‌ بررسی کردیم. پس از طی مراحلی که در ادامه به آن ها می‌پردازیم قادر به پشتیبان‌گیری کامل از موبایل آیفون و یا آیپد خود خواهید بود. پس با ما همراه باشید! ویدیوها، تصاویر و دیگر فایل های شخصی موجود در موبایل برای ما اهمیت زیادی دارند، با بکاپ گرفتن از آیفون و داده‌های مربوط به فعالیت ورزشی‌تان در اپل واچ، از نابودی آن ها برای همیشه جلوگیری کنید! روش‌های بک آپ گرفتن از محتوای آیفون‌، آیپد و آیپاد یکسان هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارد. ما سعی کرده ایم به شکلی ملمو...

9 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

در این مقاله نحوه بکاپ گرفتن از گوشی آیفون را با دنبال کردن چندین گام‌ ساده‌ بررسی کردیم. پس از طی مراحلی که در ادامه به آن ها می‌پردازیم قادر به پشتیبان‌گیری کامل از موبایل آیفون و یا آیپد خود خواهید بود. پس با ما همراه باشید! ویدیوها، تصاویر و دیگر فایل های شخصی موجود در موبایل برای ما اهمیت زیادی دارند، با بکاپ گرفتن از آیفون و داده‌های مربوط به فعالیت ورزشی‌تان در اپل واچ، از نابودی آن ها برای همیشه جلوگیری کنید! روش‌های بک آپ گرفتن از محتوای آیفون‌، آیپد و آیپاد یکسان هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارد.

ما سعی کرده ایم به شکلی ملموس و روان بکاپ گیری اصولی گوشی های اپل در آی‌کلاد و آیتونز توضیح دهیم تا کاربران این برند محبوب و پرطرفدار حتی در صورتی از دست دادن یا دزدیده شدن آیفون یا آیپد خود از جهت حفظ داده‌های شخصی آرامش خاطر داشته باشند. شما عزیزان در صورتی که در مورد هر یک از مراحل توضیح داده شده نیاز به توضیحات بیشتری داشته باشید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان ما در مجموعه بازرگانی مهر تماس گرفته و از راهنمایی آن ها بهره‌مند شوید.

اهمیت بکاپ گرفتن از آیفون

گوشی آیفون شما جدا از ارزش مالی که دارد، مرکز ذخیره اسناد مهم و خاطراتی شما شامل عکس ها و ویدیو های خاصی که شاید در طول عمرما فقط یک بار امکان ثبت آن را داشته ایم و یا فایل هایی که نبودن ان ها مسئله ی مرگ و زندگی باشد و غیره…! با بکاپ گیری از این داده‌های ارزشمند، این اطمینان و آرامش را خواهید داشته که گوشی موبایل شما در مقابل مواردی مثل دزدیده شدن، آسیب دیدن و از بین بردن یا جا گذاشتن آن در محلی خاص،کاملا حفاظت شده است! ضمن این که با پشتیبان گیری در مواقعی که بخواهید آیفون قدیمی خود را با یک مدل جدید تر تعویض کنید، می‌توانید خیلی سریع و کامل داده‌های خود را به آیفون جدید منتقل کنید.

برای ذخیره اطلاعات راهکارهای زیادی در فضای ابری، رایانه‌ی ویندوزی و مک وجود دارند، استفاده از این فضاها ساده و کاملا رایگان است. کاربران این برند می‌توانند با استفاده از سرویس آی‌کلاد اطلاعات مهم آیفون خود را به صورت دائمی همگام‌سازی یاSync کنند. همچنین توسط سرویس آیتونز نیز با یک کلیلک ساده، قادر به پشتیبان‌گیری محلی و ابری از گوشی آیفون خود خواهید بود. ضمن اینکه سرویس‌های سوم شخص دیگری که گزینه‌های مختلفی در زمینه‌ی خدمات مبتنی‌ بر ابر ارائه می‌کنند نیز در دسترس هستند. اما بهتر این است که جهت احتیاط، از دو راهکار دردسترس برای پشتیبان گیری از گوشی آیفون خود استفاده کنید.

تفاوت آی‌کلاد و آیتونز

همانطور که گفته شد برای تهیه نسخه‌ی بکاپ از سیستم عامل IOS، راه‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از سرویس آی‌کلاد می‌باشد. البته سرویس iCloud مانند خیلی از برنامه های موجود معیبی هم دارد. سیاست رمزنگاری اطلاعات که کلید رمزگشایی آن هم دراختیار اپل قرار گرفته از جمله این معایب است. همچنین شما فضای این سرویس محدودیت پنج گیگابایتی دارد که با پرداخت هزینه این قابلیت را دارد که تا ۵۰ یا ۲۰۰ گیگابایت و یا حتی بیشتر افزایش پیدا کند.

در بکاپ گرفتن از طریق آی‌کلاد، زمان خرید اپلیکیشن، کتاب، موسیقی و یا هر مورد مشابهی، سریال کاربر ذخیره می‌شود. اما بعد از پشتیبان گیری، محتوای خریداری‌شده به طور خودکار دانلود نمی‌شود. ضمن اینکه محتوای که ازطریق آیتونز خریداری شده، یا عکس‌هایی که قسمت Photos گوشی ذخیره نشدند، تماس‌ها و دیگر داده‌ها در پروسه بکاپ گرفتن با آی‌کلاد، ذخیره نمی‌شوند. سرانجام برای یک نسخه پشتیبان کامل از آیفون، به سرویس آیتونز نیاز پیدا می‌کنید. در پروسه بکاپ گیری با آی‌کلاد روند ساده‌ای پیش رو خواهید داشت و ازطرفی هم به کامپیوتر مجزا نیاز پیدا نمی‌کنید. همچنین اضافه شدن قابلیت‌های جدید به iOS بکاپ گیری با آی‌کلاد را تکمیل‌ کرده‌اند. در واقع در نسخه‌‌های جدید iCloud ، موارد که در ادامه به آن ها اشاره کردیم نیز ذخیره می‌شوند:

داده‌های اپلیکیشن، بکاپ‌های اپل واچ؛ تنظیمات دستگاه؛ سازمان‌دهی اپلیکیشن‌ها و صفحه‌ی هوم؛ پیام‌های SMS و MMS و iMessage؛ عکس‌ها و ویدیوها (مگر اینکه به‌صورت خودکار آن‌ها را در آی‌کلاد ذخیره کنید)، تاریخچه‌ی خرید از سرویس‌های اپل شامل موسیقی، فیلم، سریال، اپلیکیشن و کتاب،تماس ها.

از آنجایی که اپل کلید رمزنگاری و رمزگشایی بکاپ آی‌کلاد را دراختیار دارد، بکاپ گیری با سرویس آیتونز امنیت بالاتری برای کاربران به همراه خواهد داشت. چرا که موضوع رمزنگاری و رمز گشایی که در ارتباز با آی کلاد به آن اشاره کردیم در این سرویس صدق نمیکند. علاوه بر اطلاعات و بخش هایی که از طریق آی‌کلاد قابل بکاپ گرفتن هستند، آیتونز اطلاعات و تاریخچه‌ی تماس و بعضی داده‌های حیاتی دیگر را نیز پشتیبانی می‌کند. البته فایل‌های PDF که به‌شکل مستقیم از Apple Books دانلود شده‌اند، داده‌هایی مثل عکس، فایل، یادآوری و موارد دیگر که در آی‌کلاد ذخیره شده‌اند، پیام‌های SMS و MMS و iMessage که به‌صورت خودکار در آی‌کلاد ذخیره شده‌اند، اطلاعات و تنظیمات اپل پی، داده‌های Apple Mail، در آیتونز ذخیره نمی‌شوند. درنهایت بهترین تصمیم و پیشنهاد استفاده‌ی هم‌زمان از آیتونز و آی‌کلاد است. شما می‌توانید به‌ طور روزانه و درصورت عدم دسترسی به کامپیوتر خود با استفاده از آی کلاد از آیفون خود بکاپ بگیرید.

مراحل بکاپ گرفتن از گوشی آیفون در مک و ویندوز

1) آپدیت آیتونز در مک یا ویندوز

قبل از اقدام برای بکاپ گرفتن از طریق سرویس آیتونز در مک یا ویندوز، ابتدا آخرین نسخه آن را روی کامپیوتر خود نصب و یا به روز رسانی کنید. به نسبت سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنید مراحل نصب و به‌روزرسانی متفاوت می‌کند. که در ادامه نصب هر یک به شکل جداگانه شرح داده می‌شود.

نصب و به‌روزرسانی آیتونز در سیستم عامل ویندوز

در صورتی که از iOS 13 یا نسخه بالاتر برای متصل شده به ویندوز استفاده می‌کنید، باید حداقل iTunes 12.10.7.3 را روی سیستم خود داشته باشید. جدیدترین نسخه‌ی آیتونز را می‌توانید از مایکروسافت استور و یا سایت رسمی اپل دریافت کنید و نصب کنید.

نصب و به‌روزسانی آیتونز در سیستم عامل مک

ابتدا زا به روز بودن نسخه ی آیتونز روی سیستم خود اطمینان حاصل کنید. اگر iOS 13 یا نسخه جدیدتر آن را برای اتصال به کامپیوتر مک استفاده می‌کنید، حداقل نسخه ای که استفاده می‌کنید باید iTunes 12.9.5 باشد. برای استفاده از آخرین نسخه ها می‌توانید وارد System Preferences شوید و با انتخاب System Update، وضعیت آپدیت سیستم‌ و اپلیکیشن‌ها را بررسی کنید. درنهایت اگر سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها به روز نباشند، پروسه بهشکل خودکار در مک اجرا خواهد شد. آیتونزی که از مایکروسافت استور دانلود می‌کنید، عمل به‌روزرسانی را به‌صورت خودکار انجام می‌دهد. ضمن این که می‌توانید برای اطمینان بیشتر، وارد بخش Downloads and Updates در مایکروسافت استورشده و از به‌روز بودن برنامه اطمینان حاصل کنید.

2) اتصال و پیدا کردن آیفون در مک یا ویندوز

گوشی خود را با استفاده از کابل لایتنینگ، به مک‌بوک، مک پرو یا هر سیستم عامل مک دیگر متصل کنید. در ارتباط با ویندوز هم مسیر به همین شکل می‌باشد. در نهایت اگر اتصال به درستی انجام بگیرد، آیتونز خودکار روی سیستم اجرا می‌شود. در مواردی خاص شاید مجبور شوید اپلیکیشن را به صورت دستی اجرا کنید.
اگر پس از اتصال به سیستم، پیام Unlock iPhone to Use Accessories برای شما نمایش داده شد، گوشی خود را از حالت قفل خارج کنید. احتما دارد پیام دیگری نمایش داده شود که در این صورت باید گزینه ی Trust This Computer را انتخاب کنید. سپس روی آیکن نشان داده شده با شکل آیفون که در بالای اپلیکیشن آیتونز قرار دارد کلیک کنید. در صورتی که این آیکن را مشاهده نمی‍‌کنید این احتمال وجود دارد که اتصال گوشی و کامپیوتر با مشکل مواجه باشد. در پنجره‌ی جدید روی Summary که پس از کلیک کردن روی آیکن نمایش داده می‌شود کلیک کنید.

3) انتخاب یک گزینه بکاپ

برای بکاپ گرفتن از گوشی آیفون در پنجره ی جدید در بخش Backup دو گزینه ی Automatically Back Up وManually Backup and Restore برای شما نمایش داده می‌شود. که هرکدام بسته به نیاز شمار کارایی خاص خود را دارند. دو گزینه برای تهیه‌ی بکاپ به‌صورت خودکار پیش روی شما است. یکی این که از طریق ICloud از مهم‌ترین داده‌های خود در آیفون که شامل داده‌های اپلیکیشن، تنظیملت، پیام ها، عکس‌ها می‌شود بکاپ بگیرید. و دیگری از طریق گزینه This Computer که یک نسخه‌ی پشتیبان از آیفون روی سیستم مورد نظر کپی می‌کند و شامل موسیقی و فیلم‌هایی که ازطریق اپل موزیک دانلود نکرده‌اید هم می‌شود. تمام محتوایی که در آی‌کلاد بکاپ گرفته نشده هم در آن بایگانی می‌شوند.

4) رمزگذاری بکاپ‌های محلی

در بکاپ گرفتن از گوشی آیفون خود برای حفظ امنیت و حریم خصوصی بیشتر از داده ها، پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات بکاپ شده را رمزگزاری کنید. برای این منظور باید یکی از گزینه های Encrypto local backup یا Encrypt iPhone backup را انتخاب کنید، تا رمزهای ذخیره‌شده در آیفون هم در روند تهیه‌ی نسخه‌ی بکاپ کپی شوند. در این صورت هنگام باازیابی اپلیکیشن‌ها نیازی به مجدد وارد کردن رمزها نخواهید داشت. در نظر داشته باشید که بکاپ گرفتن با رمزنگاری اطلاعات رمز عبور دستگاه و Face ID و Touch ID را شامل نمی‌شود.

با انتخاب گزینه ی Encrypt local backup آیتونز از شما یک رمز درخواست می‌کند. اگر Set Password را انتخاب کنید تمامی بکاپ ها با رمز عبور حفاظت خواهند شد. توجه دشاته باشید این رمز را به شکلی انتخاب کنید که هیچ گاه فراموشتان نشود چرا که در بازگرداندن بکاپ‌هایی که رمزنگاری‌شده اند هیچ راه دیگری برای شما وجود ندارد.

5) بکاپ گرفتن از آیفون

با انتخاب This Computer صرف‌نظر اینکه گزینه‌ی رمزنگاری را انتخاب کرده باشید یا نه، با هر بار اتصال گوشی به کامپیوتر، از آیفن شما بکاپ گرفته می‌شود. برای بکاپ گرفتن به‌صورت دستی نیز، در منوی Manually Back Up and Restore با انتخاب گزینه‌ی Back Up Now این امکان را خواهید داشت. همچنین در صورت فعال بودن گزینه رمزنگاری ، برای شروع مراحل بکاپ باید رمز وارد کنید. همچنین این امکان برای شما فراهم است تا در صورتی که تمایل داشته باشید بدون اتصال کابلی فرایند بکاپ گیری را با کامپیوتر انجام دهید، می‌توانید در بخش Options و منوی Backup با انتخاب و فعال کردن گزینه ی Sync with this iPhone over Wi-Fi به سیستم متصل شوید. هربار که گوشی شما به وای‌فای سیستم مک یا ویندوز متصل شود، از داده‌های انتخابی بکاپ گرفته خواهد شد.

6) آرشیو کردن بکاپ‌ها

معمولا اپلیکیشن آیتونز به‌شکل پیش‌فرض و خودکار نسخه بکاپ از گوشی را روی سیستمتان ذخیره خواهد کرد. و با هر بار بکاپ گیری جدید از دستگاه، اطلاعات موجود روی قبلی جایگزین می‌شوند، اما شما این امکان را دارید که بکاپ ها را آرشیو کنید و درصورت نیاز به بازگرداندن بکاپ قدیمی را مورد استفاده قرار دهید. برای اینکه از قابلیت آرشیو استفاده کنید، وارد تب Devices در Preferences شده و روی بکاپی که در نظر دارید راست کلیک کنید. بعد از آن گزینه‌ی Archive از منوی جدید را انتخاب کرده و بکاپ را قفل کنید. آیکن قفلی که درکنار هر بکاپ نمایش داده می‌شود نشان دهنده آرشوی یا قفل بودن آن می‌باشد.

جمع بندی

همان‌طور که مطالعه کردید، نحوه بکاپ گرفتن از گوشی آیفون با آیتونز و آی‌کلاد مزایا و معایب خاص خود را در پی دارد. اگر از کاربران این برند هستید و به ‌دنبال بکاپ گیری کامل از گوشی خود هستید، آیتونز برای شما بهترین انتخاب خواهد بود. ضمن این که از نظر پرداخت و محدودیت های پرداخت ارزی و البته هزینه‌ی بالای اینترنت باعث می‌شود که انتخاب آی کلاد تا حدودی از گزینه های موجود برای کاربران آیفون در ایران کنار گذاشته شود. توجه داشته باشید که نظم و رعیات دوره‌های زمانی مشخص در گرفتن نسخه‌ی پشتیبان از گوشی، نسبت به ابزاری که برای بکاپ گیری استفاده می‌کنید اهمیت بیشتری دارد. در صورت بروز هرگونه اختلال در روند کارکرد گوشی Iphon خود میتوانید به نمایندگی موبایل آیفون در مجموعه مهر سرمستان مراجعه نمایید.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی