>

راهنمای مراحل فعال سازی گوشی موبایل

در سال‌های اخیر برای مبارزه با واردات گوشی‌های موبایل قاچاق به بازار، طرحی برای فعال سازی گوشی موبایل یا رجیستر کردن گوشی اجرا شده است. در این طرح، همه گوشی های موبایل که وارد کشور می‌شوند، باید هنگام خرید مشتری فعال‌سازی شوند. فعال‌سازی گوشی‌ها در سامانه همتا انجام می‌شود، اما بسیاری از کاربرها ممکن است بعد از خرید گوشی موبایل خود برای فعال‌کردن آن دچار سردرگمی شوند. در ادامه روند رجیستر کردن و فعال سازی گوشی موبایل را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با سامانه همتا

سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی که به اختصار همتا خوانده می‌شود، برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق طرح رجیستر کردن گوشی‌های وارداتی را اجرا کرده است. طرح ثبت تجهیزات دارای سیم‌کارت در این سامانه با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اپراتورهای تلفن همراه و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا می‌شود. در واقع مهم‌ترین هدف اجرای این طرح مبارزه سیستمی و هوشمند با عرضه گوشی‌های قاچاق و تقلبی است. 

کد IMEI چیست؟

کد IMEI چیست؟

باید بدانید که هر گوشی موبایل یک شناسه منحصربه‌فرد ۱۵ رقمی دارد که به آن IMEI گفته می‌شود. با کمک این شناسه، می‌توان یک گوشی موبایل خاص را در شبکه مخابراتی ردیابی کرد. کد IMEI به تعداد اسلات‌های سیم‌کارت برای هر گوشی بستگی دارد و می‌توانید آن را روی جعبه، پشت گوشی یا پشت باتری ببینید. همچنین برای استعلام آن می‌توانید کد #06#* کمک بگیرید. برای اینکه بتوانید گوشی موبایل را فعال‌سازی کنید، به این شناسه احتیاج خواهید داشت که در بخش‌های بعدی درباره آن صحبت خواهیم کرد.

رجیستری گوشی موبایل چه ضرورتی دارد؟

ممکن است برایتان سوال باشد که فعال کردن گوشی چه ضرورتی دارد؟ باید بدانید که شما برای استفاده از گوشی جدید خود به این مراحل نیاز دارید. طرح فعال سازی گوشی موبایل، شما را ملزم می‌کند که در حضور فروشنده و با کمک کد فعال سازی، سیم‌کارت خود را برای گوشی‌تان فعال کنید. اگر این مراحل را انجام ندهید، نمی‌توانید از گوشی خود استفاده کنید و آنتن دستگاه شما بعد از مدت کوتاهی قطع خواهد شد. 

بنابراین شما باید بلافاصله بعد از خرید، برای فعال کردن گوشی خود اقدام کنید تا از قاچاق یا سرقتی نبودن آن مطمئن شوید. نکته مهم این است که بهتر است این فرآیند را در لحظه خرید دستگاه و در حضور فروشنده انجام دهید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

کد فعال سازی گوشی را از کجا به دست آوریم؟

کد فعال سازی گوشی را از کجا به دست آوریم؟

قبل از اینکه مراحل فعال سازی گوشی موبایل خود را طی کنید، باید کد فعال سازی آن را در اختیار داشته باشید. نکته دیگر این است که شما باید دستگاهی را که خریداری کرده‌اید، با سیم‌کارت خودتان فعال‌سازی کنید. دستیابی به کد فعال سازی به روش خرید شما بستگی دارد و ممکن است در سه حالت زیر به آن دسترسی پیدا کنید.

۱. برای گوشی‌هایی که به‌صورت آکبند و قانونی وارد کشور شده‌اند، کد فعال سازی روی جعبه گوشی یا کارت گارانتی درج شده است. اگر این کد روی جعبه نباشد، شما می‌توانید با شرکت واردکننده یا فروشنده تماس بگیرید و درباره دسترسی به کد فعال سازی از آن‌ها کمک بخواهید.

۲. اگر شما دستگاه دست دوم یا کارکرده را خریداری کرده باشید، این دستگاه‌ها انتقال مالکیت داده می‌شوند و کد فعال سازی گوشی در یک پیام از طرف سامانه همتا (HAMTA) در اختیار شما قرار می‌گیرد.

۳. اگر گوشی خود را به صورت مسافری ثبت کرده باشید، کد فعال سازی در کارتابل مسافر و پیام تایید درخواست وجود خواهد داشت.

یادتان باشد که اگر فروشنده، کد فعال سازی را در اختیار شما قرار ندهد، می‌توانید از طریق ثبت شکایت و با کمک دستگاه‌های نظارتی موضوع را پیگیری کنید.

مراحل انجام فعال سازی گوشی موبایل

حالا که به‌طور کلی با ضرورت فعالسازی گوشی آشنا شدید، نوبت به آموزش مراحل رجیستری و فعال سازی گوشی همراه می‌رسد. نکته مهم این است که برای فعال کردن گوشی، حتما به کد فعال‌سازی نیاز دارید که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم.

فعال سازی گوشی با کد فعال سازی همتا #۷۷۷۷*

شما می‌توانید با کمک کد دستوری  #۷۷۷۷*  گوشی خود را فعال کنید و برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید.

۱. کد دستوری  #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کنید. توصیه می‌کنیم این کار را با سیم‌کارتی انجام دهید که می‌خواهید دستگاه را با آن فعال کنید.

کد دستوری  #۷۷۷۷*

۲. در منوی باز شده عدد ۲ یا گزینه فعال‌سازی را انتخاب کنید.

 گزینه فعال‌سازی

۳. حالا در این مرحله باید کد IMEI را وارد کنید. این کد ۱۵ رقمی برای هر گوشی منحصربه‌فرد است که در بخش‌های قبلی آن را معرفی کردیم. کد IMEI را بدون خط تیره یا فاصله در کادر وارد کنید.

کد IMEI را وارد کنید

۴. در قدم بعدی باید شماره سیم‌کارتی را وارد که کنید که می‌خواهید دستگاه برای آن فعال شود.

شماره سیم‌کارتی را وارد که کنید

۵. حالا باید کد فعال‌سازی را که قبلا دریافت کرده‌اید، در این کادر وارد کنید. توجه داشته باشید که این کد ۶ رقم دارد و با صفر شروع نمی‌شود.

۶. بعد از وارد کردن کد فعال سازی همتا، پیامی حاوی شماره سیم‌کارت و IMEI گوشی شما نمایش داده می‌شود که اگر اطلاعات دقیق بود، با وارد کردن عدد ۱ باید آن را تایید کنید.

عدد ۱ باید آن را تایید کنید

۷. در پایان، پیامی حاوی فعال‌سازی موفق دستگاه به شما نشان داده می‌شود.

فعال‌سازی موفق دستگاه

فعال سازی گوشی همراه در وب‌سایت همتا

فعال سازی گوشی همراه در وب‌سایت همتا

اگر نمی‌خواهید با کمک کد همتا گوشی خود را فعال کنید، می‌توانید از طریق سامانه همتا به آدرس www.hamta.ntsw.ir مراحل را طی کنید. برای اینکه وارد سامانه همتا شوید، یا باید در سامانه ثبت نام کنید و با کد ملی خود وارد شوید، یا با کمک شماره همراه خود وارد شوید. و مراحل زیر را طی کنید.

۱. بعد از وارد شدن به سامانه همتا، گزینه «فعال سازی تلفن همراه» را انتخاب کنید.

۲. در کادری که برای شما باز می‌شود، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. این اطلاعات شامل شماره سیم‌کارتی است که می‌خواهید گوشی را با آن فعال کنید. همچنین باید کد IMEI گوشی و نیز کد فعال سازی همتا را در کادر بنویسید. 

اطلاعات مورد نیاز برای فعال سازی گوشی

۳. پس از پر کردن اطلاعات، با تایید آن و انتخاب گزینه «فعال‌سازی»، دستگاه شما فعال خواهد شد.

فعال سازی تلفن همراه با برنامه همتا

فعال سازی تلفن همراه با برنامه همتا

راه دیگری که برای فعال کردن گوشی برای شما وجود دارد، استفاده از اپلیکیشن همتا است. برای استفاده از این روش مراحل زیر را طی کنید.

۱. ابتدا برنامه همتا را از سایت همتا یا کافه بازار دانلود و نصب کنید. 

۲. برنامه همتا را باز کنید و شماره موبایل خود را وارد کنید. سپس کد نصب را که برایتان پیامک می‌شود درج کنید.

۳. بعد از ورود به پنل خود، گزینه «فعال سازی تلفن همراه» را انتخاب کنید.

۴. حالا باید اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید. در قسمت اول شماره سیم‌کارتی را بنویسید که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود. سپس IMEI گوشی را درج کنید و در کادر آخر کد فعال‌سازی را بنویسید.

نکته: اگر IMEI گوشی را در اختیار ندارید، می‌توانید گزینه «شناسه دستگاه من» را انتخاب کنید تا IMEI دستگاهتان به شما نمایش داده شود و آن را انتخاب کنید. 

۵. در مرحله آخر با تایید و ارسال اطلاعات، گوشی شما فعال خواهد شد.

نکات مهم برای فعال سازی گوشی موبایل

تا به اینجا درباره کد فعال سازی و ضرورت فعال کردن گوشی صحبت کردیم و مراحل آن را به‌طور کامل توضیح دادیم. در ادامه نکاتی را مرور می‌کنیم که ممکن است برایتان سوال باشد.

  • اگر گوشی شما دو اسلات سیم‌کارت داشته باشد، نیازی به فعال‌کردن برای هر دو اسلات نخواهید داشت، بلکه با فعال کردن یک IMEI، اسلات دیگر هم فعال می‌شود.
  • حتما گوشی موبایل خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید و مطمئن شوید که گارانتی معتبر داشته باشند تا در فرآیند فعال‌سازی دچار مشکل نشوید.
  • هنگام دریافت تایید پیامک فعال‌سازی، حتما IMEI پیامک را با شناسه گوشی خود مطابقت دهید.
  • دستگاه‌هایی که تا قبل از اجباری‌شدن طرح رجیستری فعال بوده‌اند، نیازی به فعال‌کردن ندارند و مجاز به فعالیت هستند.

کلام آخر

همان‌طور که گفتیم فعال‌سازی گوشی همراه یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید بلافاصله بعد از خرید گوشی آن را انجام دهید. شما باید کد فعال سازی را از فروشنده یا وارد کننده دریافت کنید، تا بتوانید با کمک سامانه همتا گوشی موبایل خود را فعال سازی کنید. برای استفاده از گوشی، انجام این مراحل و فعال‌کردن دستگاه ضروری است، وگرنه شما قادر به استفاده از آن نخواهید بود. در این راهنما سعی کردیم مراحل فعال سازی گوشی موبایل را به‌طور کامل آموزش دهیم. یادتان باشد اگر به کد فعال سازی دسترسی ندارید یا در روند فعالسازی مشکلی برایتان پیش آمد حتما با فروشنده و سامانه همتا تماس بگیرید.