>
مجله مهر مقالات بهترین روش های نگهداری از باتری لپ تاپ

بهترین روش های نگهداری از باتری لپ تاپ

  • 26 اسفند 1399
  • 0 دیدگاه
  • 42 بازدید

تمام قطعات لپ تاپ ارزشمند هستند؛ زیرا عملکرد قدرتمند و درست آنها، باعث افزایش طول عمر لپ تاپ می شود. باتری لپ تاپ، یکی از آن قطعاتی است که باید از آن خوب نگهداری کنید؛ زیرا زمانی که باتری لپ تاپ شما خراب شود، میزان شارژدهی آن کمتر می شود و همچنین سریعتر به شارژ نیاز پیدا می کند. با خرابی باتری لپ تاپ، زمان شارژ شدن آن هم افزایش پیدا می کند. خلاصه اینکه برای جلوگیری از خراب شدن باتری لپ تاپ، باید روشهای نگهداری درست از آن را یاد بگیرید. در این نوشته، با بهترین روش ها برای نگهداری باتری لپ تاپ آشنا خواهید شد که به شما کمک می کنند بات...

5 دقیقه مطالعه
5 رای ثبت شده است

تمام قطعات لپ تاپ ارزشمند هستند؛ زیرا عملکرد قدرتمند و درست آنها، باعث افزایش طول عمر لپ تاپ می شود. باتری لپ تاپ، یکی از آن قطعاتی است که باید از آن خوب نگهداری کنید؛ زیرا زمانی که باتری لپ تاپ شما خراب شود، میزان شارژدهی آن کمتر می شود و همچنین سریعتر به شارژ نیاز پیدا می کند. با خرابی باتری لپ تاپ، زمان شارژ شدن آن هم افزایش پیدا می کند. خلاصه اینکه برای جلوگیری از خراب شدن باتری لپ تاپ، باید روشهای نگهداری درست از آن را یاد بگیرید. در این نوشته، با بهترین روش های نگهداری از باتری لپ تاپ آشنا خواهید شد که به شما کمک می کنند باتری سیستم خود را سالم نگه دارید و از ضعیف شدن باتری لپ تاپ خود جلوگیری کنید. از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

نکات مهم برای نگهداری از باتری لپ تاپ

این روشها، باعث افزایش طول عمر باتری لپ تاپ شما می شود:

1- لپ تاپ خود را تنبل نکنید!

بعضی از افراد عمدا از باتری لپ تاپ خود کار نمی کشند و فکر می کنند با این کار، از باتری سیستمشان محافظت می کنند، اما استفاده نکردن از باتری آن برای طولانی مدت، باعث تنبل شدن سیستم می شود و این موضوع عملکرد باتری را تضعیف می کند؛ پس در هفته، حداقل 3 یا 4 بار از باتری لپ تاپ خود استفاده کنید تا جلوی کاهش عملکرد و تنبل شدن آن را بگیرید.

2- تا آخرین لحظه از باتری لپ تاپ خود استفاده نکنید و اجازه ندهید باتری لپ تاپ شما کاملا خالی شود.

یکی از نکات مهم برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ این است که اجازه ندهید باتری سیستم شما کاملا خالی شود! برای پیشگیری از خالی شدن باتری به صورت کامل، به قسمت تنظیمات ویندوز بروید و روی گزینه Power Options کلیک کنید. سپس در بخش Prefered Plans از شما خواسته می شود که یکی از حالتهای موجود را به میل خود انتخاب کنید. در این بخش، شما می توانید حالت موردنظرتان را شخصی سازی کنید. ابتدا به بخش Change plan settings بروید و وارد بخش Change Advanced power settings شوید. در قسمت Change Advanced power settings شما می توانید بعضی از ویژگی های لپ تاپ خود را غیرفعال کنید تا کمتر از باتری لپ تاپ کار کشیده شود!
بسیاری از لپ تاپ های امروزی به صورتی طراحی شده اند که پیش از خالی شدن باتری به صورت کامل، خاموش می شوند؛ اما اگر سیستم شما چنین ویژگی را ندارد، از روش گفته شده می توانید این موضوع را تغییر دهید.

3- زمانی که با سیستم خود کار ندارید، به جای خواباندن لپ تاپ خود (Sleep)، آن را روی حالت خواب عمیق زمستانی (Hibernate) قرار دهید!

برای اینکه انرژی و قدرت باتری لپ تاپ شما ماندگاری بیشتری داشته باشد، زمانی که با سیستمتان کار ندارید، آن را روی حالت Hibernate قرار دهید تا شارژ باتری زمان بیشتری دوام بیاورد. شاید بپرسید که این دو حالت چه فرقی با هم دارند؟ زمانی که شما لپ تاپ را روی حالت Sleep قرار می دهید، مقداری از شارژ باتری شما برای رساندن برق به حافظه رم استفاده می شود تا در حالت آماده باش قرار داشته باشد و در صورت نیاز شما، سریع بالا بیاید؛ اما در حالت Hibernate تمام اطلاعات و وضعیت سیستم عامل شما روی هارد درایو ذخیره می شود و سپس لپ تاپ شما خاموش می شود. در حالت Hibernate هیچ شارژی از لپ تاپ مصرف نمی شود؛ زیرا سیستم در حالت خواب عمیق زمستانی قرار دارد و نیازی نیست که به حافظه رم سیستم انرژی برساند.

4- روشنایی لپ تاپ خود را کمتر کنید!

یکی از ساده ترین و موثرترین راه ها برای افزایش مدت زمان شارژدهی باتری لپ تاپ این است که روشنایی صفحه نمایش خود را کمتر کنید. این کار باعث می شود که میزان کمتری از شارژ باتری مصرف شود. برای کاهش میزان نور صفحه نمایش، کلید Function یا عملکرد (Fn) در لپ تاپ را نگه دارید و سپس دکمه مربوط به کاهش روشنایی صفحه را فشار دهید تا نور صفحه نمایش شما کمتر شود.

5- Screen Saver را غیرفعال کنید.

Screen Saver گزینه ای در ویندوز است که صفحه نمایش شما را همیشه فعال و روشن نگه می دارد. مطمئنا می توانید تشخیص دهید که Screen Saver چقدر باتری سیستم شما را مصرف می کند! برخلاف نام Screen Saver، این قابلیت از صفحه نمایش محافظت نمی کند و فقط آن را فعال نگه می دارد. فعال بودن اسکرین سیور باعث کاهش شارژ باتری لپ تاپ می شود؛ پس کاری که لازم است انجام دهید این است که تنظیمات ویندوز را طوری تغییر دهید که اگر از آن استفاده نکردید، صفحه نمایش خاموش شود.

6- بلوتوث و WiFi لپ تاپ را غیرفعال کنید.

در بسیاری از سیستم های جدید، بلوتوث و وای فای وجود دارد. فعال بودن این گزینه ها باعث استفاده زیاد شارژ باتری می شود و ماندگاری آن را کاهش می دهد. به همین دلیل بهتر است در زمان استفاده نکردن از بلوتوث و وای فای لپ تاپ، آن را غیر فعال کنید تا شارژ باتری سیستم شما کم نشود. برای غیرفعال کردن بلوتوث و وای فای، دکمه Fn یا عملکرد را نگه دارید و سپس دکمه مربوط به بلوتوث یا وای فای را بزنید و آنها را غیرفعال کنید. بلوتوث و وای فای در ویندوز را می توانید از بخش Network and Sharing Center نیز غیرفعال کنید.

7- تب لپ تاپ خود را پایین بیاورید!

شاید تعجب کنید؛ اما دمای بالای سیستم لپ تاپ، باعث کاهش طول عمر باتری می شود. برای نگهداری از باتری لپ تاپتان، مطمئن شوید که دریچه های هوای لپ تاپ شما، مسدود نباشد! وقتی درجه حرارت لپ تاپ شما بالا می رود، شما باید از خنک کننده ها یا کولر پدها برای سرد کردن قطعات خود استفاده کنید. برای این منظور حتما کولر پد بخرید و لپ تاپ خود را زیر نور خورشید، کنار شوفاژ یا بخاری قرار ندهید.

8- چند برنامه را به صورت همزمان باز نکنید!

برای افزایش ماندگاری باتری لپ تاپ، برنامه های کمتری را در پس زمینه اجرا کنید. وقتی چندین برنامه را به صورت همزمان به اجرا در می آورید، شارژ باتری سیستم شما زودتر تمام می شود. شما باید روی تمام برنامه هایی که در پس زمینه سیستم عامل لپ تاپ شما اجرا می شود، نظارت داشته باشید؛ زیرا این برنامه های اضافی، شارژ باتری شما را بیهوده مصرف می کنند. برای اینکه هر لحظه از برنامه های فعال در سیستم خود اطلاع داشته باشید، دکمه‌ های Ctrl و ALT و Delete را همزمان بگیرید و در صفحه ای که مشاهده می کنید TaskManager را انتخاب کنید.

9- هارد خود را مرتب کنید.

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ، مرتب کردن هارد است که باعث کاهش مصرف شارژ باتری می شود. بهترین کار این است که اطلاعات موجود در هارد خود را مرتب کنید تا لپ تاپ شما برای دسترسی به آنها، کمتر کار کند. همین موضوع باعث ذخیره شدن باتری می شود. برای این کار به بخش کامپیوتر من یا My Computer بروید. در این بخش شما درایوهای D و E و C را مشاهده می کنید. روی یکی از این درایوها راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود، از سربرگ Tool، عبارت Optimize را بزنید. حالا درایو اصلی لپ تاپتان را انتخاب کنید و قسمت Analyze را بزنید. دوباره Optimize را انتخاب کنید تا درایو اصلی سیستم شما یکپارچه یا دیفرگمنت شود. تمام درایوهای سیستمتان را می توانید با این روش یکپارچه سازی و بهینه سازی کنید.

در این نوشته، با بهترین روش های نگهداری از باتری لپ تاپ آشنا شدید، رعایت روش های ذکر شده موجب میشود طول عمر لپ تاپ شما بیشتر شود به گونه ای که میتوانید زمان بیشتری از آن استفاده کنید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

5 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

1 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی