>
مجله مهر مقالات موارد قابل اهمیت در چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10

موارد قابل اهمیت در چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10

  • 14 اسفند 1401
  • 0 دیدگاه
  • 80 بازدید

چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10 را در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. افراد بسیار زیادی در حال استفاده از ویندوزهای 7، 8 و یا 8.1 هستند. در حالی که شما تغییر خوب و مطلوبی در خود ایجاد کرده‌ و برای کار با ویندوز 10  آماده  شده‌اید. حال وقت آن رسیده قبل از کار با محیط کاربری این ویندوز، از تنظیمات آن آگاهی پیدا کرده و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید. معرفی چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10 کورتانا یک دستیار شخصی برای ویندوز 10 است که به دلخواه شما می‌تواند فعال یا غیر فعال باشد. اگر تمایلی به استفاده از آن ندارید، می‌تو...

4 دقیقه مطالعه
0 رای ثبت شده است

چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10 را در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. افراد بسیار زیادی در حال استفاده از ویندوزهای 7، 8 و یا 8.1 هستند. در حالی که شما تغییر خوب و مطلوبی در خود ایجاد کرده‌ و برای کار با ویندوز 10  آماده  شده‌اید. حال وقت آن رسیده قبل از کار با محیط کاربری این ویندوز، از تنظیمات آن آگاهی پیدا کرده و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

معرفی چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10

کورتانا یک دستیار شخصی برای ویندوز 10 است که به دلخواه شما می‌تواند فعال یا غیر فعال باشد. اگر تمایلی به استفاده از آن ندارید، می‌توانید از بخش Start Menu، آن را غیر فعال نمایید. علاوه بر این، در صورت ارتقای ویندوزهای قدیمی به ویندوز 10 تنظیمات اختصاص یافته به برنامه‌های موجود از بین می‌روند. به همین خاطر نیاز داریم که این تنظیمات را مجددا اجرا نماییم. به منظور اختصاص تنظیمات پیش فرض روی یک فایل کلیک راست نمایید. سپس با انتخاب گزینه  Open with به بخش Choose another app وارد شوید. البته دقت کنید که در صورت وجود اپلیکیشن می‌توانید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت، توسط گزینه Look for another app on this PC، اقدام به نصب اپلیکیشن نمایید. بعد از این مرحله و با علامت گذاری پیش فرض شدن، OK را انتخاب نمایید.

البته روش دیگری هم برای این کار وجود دارد. با استفاده از بخش Control Panel، گزینه Programs را انتخاب کرده و به Default Programs دسترسی داشته باشید. در صورت مشاهده این گزینه، روی Set Default Programs کلیک نمایید. در این قسمت، نام تمام اپلیکیشن‌ها را مشاهده کرده و اقدام به پیش فرض کردن آنها کنید.

متوقف کردن کردن اشتراک گذاری وای فای

در چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10 یکی از امکانات موجود در ویندوز این است که به کاربران این مجوز را می‌دهد که به راحتی لیست تماس‌هایشان را در اسکایپ و اوتلوک به اشتراک بگذارند. به نظر می‌رسد کاربران با غیر فعال کردن این گزینه، کار درست و منطقی انجام خواهند داد. به این منظور بهتر است wi-fi settings را از قسمت نوار وظیفه وارد کرده و بخش Change Wi-Fi settings را انتخاب نمایید. حال برای مدیریت و کنترل تنظیمات مرتبط به وای فای، گزینه Manage Wi-Fi settings را برگزینید.

ریست ویندوز در چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10

در چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10 موضوع ریست کردن هم وجود دارد. برای این کار از قسمت استارت، گزینه SETTING را انتخاب کرده و   UPDATE AND RECOVERY را لمس نمایید. حال از بخش سمت چپ در پنجره موجود لینک RECOVERY را انتخاب کرده و در قسمت پایین RESET THIS PC گزینه GET STARTED را کلیک کنید. در مرحله بعدی و با انتخاب گزینه GET STARTED شاهد باز شدن پنجره popup می‌شوید. گزینه‌های remove everything و keep your file به شما نمایش داده می‌شوند. اگر قصد برگرداندن تنظیمات پیش فرض به ویندوز 10 را دارید، گزینه remove everything و اگر قصد رفرش سیستم را دارید گزینه keep my files را انتخاب کنید. احتمالا در زمان انتخابِ پاک کردن همه چیز، مجددا دو گزینه برای شما نمایش داده شود. در صورتی که بخواهید تمام اطلاعات درایو پاک شوند گزینه remove file and clean drive را انتخاب کنید. در غیر این صورت با انتخاب گزینه just remove my file اجازه می‌دهید که فقط فایل‌ها پاک شوند.

بازیابی تنظیمات، بدون ورود به ویندوز

چک لیست تنظیمات پیش‌فرض ویندوز 10 برای بازیابی بدون لاگین به شرح زیر است.

مورد قبلی برای زمانی است که شما به ویندوز 10 لاگین کرده‌اید. حال اگر نمی‌خواهید از طریق لاگین کردن، عملیات ذکر شده را انجام دهید با ما همراه شوید. برای این کار باید به advanced startup tool دسترسی داشته باشید. برای اینکه بتوانید به این ابزار دستیابی داشته باشید دو روش قابل انجام است. در روش اول بعد از دستیابی شما به صفحه لاگین و انتخاب گزینه power و پس از آن shift+ restart در کیبورد سیستم ریستارت شده و ابزار  advanced startup tool قابل دسترسی خواهد بود.  روش دوم روشن نمودن سیستم و خاموش کردن آن قبل از بوت شدن است. انجام سه مرتبه این کار باعث می‌شود ابزار  advanced startup tool در دسترس قرار گیرد. حال که به این ابزار دست یافتید می‌توانید از قسمت reset گزینه troubleshooting را انتخاب کرده و سپس reset this pc را کلیک نمایید.

حذف برنامه‌های اضافی

چک لیست سرعت تنظیمات ویندوز 10 کدامند؟

با بررسی چک لیست سرعت تنظیمات ویندوز 10  می‌توانید مانع از کند شدن ویندوز شوید. کند شدن ویندوز 10 می‌تواند مشکلات نرم افزاری و یا سخت افزاری متعددی داشته باشد. وجود باگ‌های نرم افزاری، ویروس‌ها و ده‌ها مشکل دیگر که باید رفع کرده  و شاهد افزایش سرعت ویندوز باشیم.

خاموش نمودن نرم افزارهای بیهوده در چک لیست سرعت تنظیمات ویندوز 10 

اگر نرم افزارهایی که همزمان با بالا آمدن ویندوز 10 شروع به کار می‌کنند غیر فعال ‌شوند، شاهد افزایش سرعت ویندوز خواهیم بود. ارتقا دهندگان سیستم عامل‌ها این قابلیت را ذاتا به خاطر دسترسی راحت کاربران ایجاد کرده‌اند. در حالی که وجود آنها باعث می‌شود تا ویندوز سرعت مطلوب خود را از دست دهد. برای غیر فعال کردن از قسمت نوار وظیفه با انتخاب گزینه Task Manager اقدام به انتخاب گزینه More Details   نمایید. سپس نوار Startup  را کلیک کرده و نرم افزارها را طبق نوع و شرایط فعالیت‌شان مرتب کنید. حال بر روی نرم افزاری که می‌خواهید آن را غیر فعال کنید راست کلیک نمایید. از قسمتی که باز می‌شود گزینه غیر فعال یا همان Disable  را انتخاب کنید.


پاکسازی فضای ذخیره سازی  مورد مهم در چک لیست سرعت تنظیمات ویندوز 10 

در چک لیست سرعت تنظیمات ویندوز 10  شاهد آزاد سازی فضای پر خواهیم بود. همانطور که می‌دانید پُر شدن فضای ذخیره سازی مانعی بزرگ بر سر راه سیستم‌های کامپیوتری هستند. حال مواقعی پیش می‌آید که حدود 80 درصد از فضای ذخیره سازی پر می‌شود. امکان دارد شما در این لحظه متوجه اشغال فضا نشوید اما به محض کاهش سرعت کامپیوتر، به یاد خواهید آورد که زمان بسیار زیادی از خالی نمودن فضای ذخیره سازی گذشته است. ابزارهایی مانند Disk Cleanup خال سازی فضا را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند. برای انجام این کار File Explorer را انتخاب کرده و از گزینه  This PC بر روی پارتیشن مخصوص که ویندوز روی آن نصب شده گزینه  Properties  را انتخاب نمایید. حال وقت آن است که با انتخاب Disk Cleanup اقدام به حذف فضاهای اشغال شده نمایید. بعد از انجام این مرحله، Cleanup system files  را انتخاب کرده و تمام فایل‌ها و برنامه‌هایی را که احساس می‌کنید فضای زیادی اشغال کرده‌اند پاک کنید.

0 امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

0 رای

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

نوبت اینترنتی